Habere Tanık Rize Haberleri, Sondakika Rize haberleri, Rize haber
HV
01 EKİM Pazar 22:51

Dadaş Diyarı Erzurum ‘Da Saygı İtibar Ve Vefa Gördüm

İsmet KÖSOĞLU
İsmet KÖSOĞLU
Giriş Tarihi : 31-08-2022 09:43

 

   Komşu tarihi şehir Erzurum Rize’nin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda en sıkı bağlı olduğu illerin başında gelir.

   Kısa süre önce dostlarla buluşmak hal hatır sormak için ailece gezim oldu.

   Sık sık gündeme getirdiğim Rize-Erzurum karayolunun önemine bir kez daha inandım. Bu yol, tünelleri ve bağlantı yolları ile bir an önce tamamlanmalı. Rize olduğu kadar Erzurum daha doğrusu serhat hattımız Doğu Anadolu’muz yolun hızlanarak tamamlanmasını büyük bir heyecanla bekliyor.

                                   Kırık ve Dallıkavak olmalı

    2018 yılında tamamlanan Ovit Tüneli bu yoldaki ulaşım için yeterli değil. 10 yıl önce delinmeye başlanan Kırık ve Dallı Kavak Tünelleri de daha fazla zaman geçirilmeden tamamlanmalı.

      14 km lik Ovit Tüneli 6 yılda tamamlandı,7200 metrelik KIRIK 10 yıl oldu, buna yakın 3100 metrelik Dallıkavak niye bitmiyor anlamış değilim. Sıkıntının arazide olduğu söyleniyor ama asıl sıkıntı yüklenici firmalarda ve Erzurum siyasetçilerinde. Erzurum’da yıllarca bu bölgeden seçilip Bakanlık yapan Milletvekilliği yapan zatlar maalesef bu tünellerin yapımı için hiç yorulmuyor. 

     Muhalefeti saymıyorum ama iktidar olan AKP elemanları Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğünün yolunu bilmeleri lazım. Zaman geçiyor.2023 de yapılacak seçimin ne olacağı belli değil ama görünen köyün kılavuz istemediğini hepimiz biliyoruz.

     Şimdi değilse bir daha bu Tüneller ve Yol olmaz.

                                 Erzurum sevdalısı dostlarla

     Erzurum deyince ilk etapta aklıma Çifte Minare, Yetim Hoca, Cağ Kebabı, Tahsin Bayramoğlu, Ervak Başkanı Erdal Güzel DHA emekli Bölge Müdürü meslektaşım Kadir Sabuncuoğlu beyler geliyor.

    Kısa sürede Gazeteci Bayram Ali Kavalcı arkadaşımla Çifte Minare önünde buluşma sonrası Tahsin Bayramoğlu, Kadir Sabuncuoğlu ve Erdal Güzel beylerle epeyce süren güzel bir sohbetimiz oldu. Erzurumlu dostların hepsinde Karadeniz’e ne zaman ulaşacağız beklentisi var. Kısaca Erzurum Ovit üzerinden Karadeniz’e ulaşacak yolu bekliyor.

    Siyasi ve bürokrat yetkililerden ricam Erzurum’un hasretini dindirin ne olur.6 yılda tamamlanan Ovit Tünelinin yarısı kadar olmayan KIRIK ve DALLIKAVAK Tünellerinin gecikmesi, durması size hiç mi dokunmuyor. Siz nasıl siyasetçisiniz.

                                Erzurum’da Vefa’yı gördüm

    Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Mehmet Sekmen Başkanlığında yerel manada güzel çalışmalar yürütüyor. Modern yapılaşma, dökülen tarihi yerlere el atıldığı yapılan işlerden belli. Çifte Minare önü mezbelelikten kurtulmuş. İnsanların rahatlıkla gezip dinlenebileceği oturma yerleri yapılmış. Birçok şehirde örnek olacak çalışmalar.

    Vefayı gördüm derken boşuna söylemedim.

    12 Eylül’ün en hızlı döneminde 1977-80 arasında MHP den Erzurum Milletvekilliği yapan akrabam, büyüğüm Nevzat Kösoğlu’ nun ismi Büyükşehir tarafından Nisan ayında Hastaneler Caddesi üzerinde Eski Numune Hastanesi’nin yerine yapılan rekreasyon ve park alanına verildi. Eski Milletvekili ve fikir adamının isminin parka verilerek yaşatılması vefanın göstergesidir. Türk Dünyasının önemli fikir adamı mütefekkir Rahmetli Nevzat ağabeyimizin adını parkta görmekten ziyadesiyle mutlu oldum Başkan Mehmet Sekmen beye bir kez daha teşekkür ederim.

    Unutursan unutulursun sözü yapılan hizmetlerle yere düşmez inşallah.

                                 Alt Geçide Mustafa Durak Sakarya

    1876 doğumlu Mustafa Durak Sakarya 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'ne 1. Dönem Erzurum milletvekili olarak görev yapıyor. Ayrıca 1933 ile 1935 yıllarında Erzurum Belediye Başkanlığı görevini yaptı. Soyadı kanunu ile Sakarya Meydan Muharebesine katılmasından ötürü Sakarya soyadını aldı.

     İlk dönem mecliste iki defa gündeme gelen Meclisin Kayseri'ye nakli meselesinde söz almış ve milletvekillerinin naklin yapılmaması hususunda ikna etmeyi başaran bir isim.

    Mustafa Durak Sakarya uzun yıllar Rize’de yaşayan ve tanışma nasip olarak birçok kez sohbet ettiğim Kemalettin Mühürdaroğlu’nun kayınpederidir.

    Durak Sakarya ismini Erzurum’un en işlek caddelerinden birinde yapılan altgeçide verilmesi kadirşinaslık örneğidir. Hizmet yapanların unutulmadığını bir kez daha gördüm.

                                     İkizdereli Yetim Hoca

    İkizdere Cimil aşağı köylü Yetim hoca lakaplı Mustafa Zihni Efendi 1827-1912 yılları arasında yaşamış. Cimildeki Taşçıoğlu akrabasındandır. Yetim olarak büyüdüğü için Yetim Hoca olarak nam yapmıştır. Kabri Erzurum Asri Mezarlığındadır. Erzurum'da İlmi ve dini bilgisi ile İz Bırakan önemli isimlerden biridir.

    Tahsin Bayramoğlu abime ricada bulundum beni Yetim Hocanın sokağına getir diye Sağ olsun bizi kıramadı hasta haliyle Yetim Hoca sokağını görmemize refakat etti. Yakutiye’deki Ayazpaşa Mahallesindeki Zeynel Camisinin kuzeyine rastlayan Çıkmaz sokağa girerken sağ köşenin başında kira ile oturduğu iki katlı kâgir evini gördüm.

     Yetim Hoca Çıkmazı Sokağında harabeye dönmüş evin etrafı öğrendiğime göre Vakıflara ait işyerleri ile çepeçevre çevrilmiş durumda. Yetim Hocanın iki katlı evi işyerleri arasında çatısında ot bitmiş ama ilgilenen yok maalesef.

    Zamanında Erzurum’da önemli bir isim olan Yetim Hoca her gün gazetesini okur, günlük olayları takip ederdi. Siyasi işlerle uğraşmayı sevmeyen Yetim Hoca’’ Ulema onların dışında kalmalıdır’’ derdi.

                 Erzurum’da Dönerci Hacı Baba’ya uğramadan dönülmez

    1964 yılında kurulmuş. Aile kuruluşu.

    Yakutiye’de bulunan modern Dönerci Hacı Baba döneri ve hizmetiyle mükemmel bir tesis. Rize’de 1966 da kurulmuş fakat bugün kentsel dönüşümden dolayı olmayan HUZUR Lokantamız ne idiyse Erzurum’daki Hacı Baba’da bence aynı markadır.

     Sıcak ilgi güler yüzlü servis ve hijyen temizlik ön safhada. Tahsin Bayramoğlu abimle ailece nefis bir öğlen yemeği yemek nasip oldu. 

                                 Erzurum’u düşünenler var

     Her şehirde sözü dinlenir aklıselim insanlara çok ihtiyaç var. Para her yerde lazım ama paranın geçmediği yerlerde bilge insanlar kendini gösterir.

    Şehrin sahibi halktır ama yönetenler daha çok sorumludur.

    Devletin atadığı idareci ve vatandaşın seçtiği siyasetçi konulara hem vakıf olmalı hem çözüm bulmalı. Çözüm bulamayanlar yukarda yazdığım aklıselim insanlara danışmalı ki ortak akılda çözüm yolu bulsunlar.

    Rize’de Erzurum benzeri Vakıf yok. Emsal derseniz birçok Dernekler var, hem Rize’de hem İstanbul ve Ankara’da faaliyette olan STK lar şehire katkı ne yapar bilmiyorum. Tepedekiler ya siyaset peşinde ya kendi reklamı için koltuğu korumak peşinde çabalar durur.

    Erzurum’da etkili ve sorumluluk bilinciyle faaliyet veren ERVAK Başkanı Ecz. Erdal Güzel başkanlığında el atılması gereken her konuya detaylıca çözüm arıyor, Yıllar önce İspirde yapılan Sultan Sekisi programına katılmıştım O sempozyumda yalnız İspir Erzurum değil Bölge masaya yatırılmış akademisyenler, eli kalem tutanlar, siyasetçiler, konuşanlar, düşünenler bilgi aktarımı yapmıştı.

      Adı gibi güzel Erdal Güzel Başkan gerçekten Erzurum için bir değer. Siyasetçilerden daha çok şehir için çaba göstererek kamuoyunu bilgilendiriyor. Erdal Başkanın Rize’ye özel ilgisi var bunuda belirtmeden geçmeyeceğim. Okul arkadaşları meslektaşları Rize’den. Yıllar önce aynı sınıfta olduğu arkadaşlarını unutmamış..

    ERVAK Yönetiminde olan bir başka değer bizim mesleğin duayeni Gazeteci ağabeyim Kadir Sabuncuoğlu. Meslekten kâğıt üzerinde emekli ama görevine halen devam ediyor çünkü Erzurum’un Kadir Sabuncuoğlu’na ihtiyacı var. Sempatik Erzurum efendisi Kadir ağabeyime sağlıklı ömürler diliyorum.

     Yaşadığı, ekmek yediği şehri unutmayan değerler yaşatılmalı.

     Erdal Güzel ve Kadir Sabuncuoğlu gibi şehrin hastası bir isimdir Tahsin Bayramoğlu

     Ağabeyim Tahsin Bayramoğlu, siyasetçi ama bizden biri. Rize basınının bölgedeki en güzel haber kaynağıdır. Ovit-Kırık ve Dallı Kavak onun için yapılmazsa hayatın olmayacağı kadar önemlidir.

    Tahsin Bayramoğlu Rize-Erzurum karayolu konusunda adeta ömrünü tüketti. Ekrem Orhon’dan devam eden Ovit sevgisi onu yol aşığı yaptı. Kısmen sağlık problemi olan Bayramoğlu ağabeyime Allahtan acil şifalar diliyorum, eski sağlığına kavuşmalı ki bize Rize-Erzurum karayolunda yapılmayan yerleri göstermede refakatçilik yapmalı.

                              Coğrafi İşaret almış Anadolu Su Böreği

    Fabrika gibi imalat yapan leziz bir işletme. Su Böreği için Coğrafi işaret alınmış. 

   Erzurum Su Böreği konusunda geleneksel bir sanat gibi işliyor. Muhteşem tesis ile şehir içinde servis imkânı olduğu gibi şehirlerarasında da kargo ile Börek gönderilmesi markaya olan güvenin eseri olsa gerek.

    Ben yedim tattım. Tereyağı ile Erzurum’un geleneksel Civil peynir ağırlıklı Su Böreği gerçekten yiyilecek bir börek. Tahsin Bayramoğlu dostumun sayesinde tanıdım bildim, güvenilir bir işletme.

     Kurucusu Serkan Akköse beyi böyle güzel bir tesisi Erzurum’a kavuşturduğu için teşekkür eder işlerinde başarılar diliyorum.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI AKP li Vekilin TBMM Kartı Rize Sivas Virajını Dönemedi Ovit Yolu Programsız Mış-111 Belediye bunu yapma Yağmur, Sel ve Bungalovlar Ovit’i Hazmedemeyen Ne Yazık Ki Akademisyen-110 OVİT YOLUNU UNUTAN ATANMIŞ BAKAN 3 Gol 3 Puan Rize’de Karayolu Delinmesi Hatay’dan Gelen Tehlike Yerel Seçime Doğru Valinin Çalışması Bu Ayin Olmamalı SURİYELİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR DETAY Demokrasi İçin Muhalefet Lazım Vefa Yalnız Semt Değil Rize’ye Vali Atanırken Başkan Ayar’ın Açıklaması Ekonomi iyi değil, Vatandaş yanıyor RİZE’YE YAKIŞMAYAN AYARSIZ YÖNETİCİ KİM 3 MİLYON 329 BİN SURİYELİ VE ASAYİŞ Geçmişi Yaşadım Devlet Hastanesinin Sistemi Bozuk RİZE DEMİRYOLU BAŞKA SEÇİME RTEÜ TIP FAKÜLTESİ 40.SIRADA Vali Ne Zaman Trafik Rahatladı Yaşamak Gerçekten Zorlaştı RİZEDEN NOTLAR ESKİ VEKİLİN TALİMATI Yaşadığımız İki Önemli Olay Madımak Ve Başbuğlar Türkiye'den 22 İlçe 'Sakin Şehir' Listesinde Rize Yok AKP’nin İşçiye Verdiği Sözler MEMLEKETTEN NOTLAR-2 İmzaladığım Yazı MEMLEKETTEN NOTLAR Mecliste Rize Vekilleri Bizim camiayı biraz eleştireyim Ovit Tünelleri-109 İnsan Olmak Güzel Sözler Seçim Sonrası memleket Yerel Seçimde İttifak Hazırlığı SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI RİZE-3 Ç.RİZESPOR 1 SEZON SONRA SÜPER LİGDE RİZEDE SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI-2 RİZE MHP’DEN ERDOĞAN’A TAM DESTEK SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI RİZE-1 14 Mayısta huzurlu bir seçim geçirdik. Atanmış Bakanlar Niye Yuhalanıyor SİYASETTE TEHLİKE ÇANLARI AKP MİTİNGİ SONRASI ZÜMRÜT RİZE 74 YAŞINDA BAYRAK KONUŞULUYORSA Spora siyaset karıştırmayın Spora siyaset karıştırmayın SEÇİM ÖNCESİ GÜNDEM KAYIYOR Ç.RİZESPOR ADIM ADIM SÜPER LİGE İKİZDERE KAYNIYOR RİZEDEKİ TİCARİ TAKSİLER HAKKINDA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI TÜRK POLİS 178 YAŞINDA Rize’de güzel yenilikler Vekilimiz İkizdere’yi es geçti Ç.RİZE HAKEM VE BANDIRMA’YI GEÇEMEDİ Ankara yolculuğu için Ç.Rizespor ümit verdi ADAYLARDA AZALMA ADAYLIK İÇİN KADIN RAĞBETİ ADAYLIK İÇİN İSTİFALAR BAŞLADI Rize’yi Seçimden Seçime Sevenler RİZEDE SİYASET ISINIYOR ESKİ AKP’Lİ BAŞKANDAN İDDİA TÜRK KIZILAY’I İkizdere’de karayolunda tehlike var MEDYATİK OLMAK İÇİN AHMET SUAT ÖZYAZICI KAYBI AKP RİZEDE KAPANDI MI? HATAY’DA NELER OLUYOR? Depremle Yaşamak Deprem Acısı RİZEDE ŞEHİTLİKLERE SAHİP ÇIKILMALI Rize’de aday adayları dökülmeye başladı GÜNDEMİN NOTLARINDAN ATM de vurgun ve Vekiller Tepkiden Korkuluyor Mu? Bu Başarı Sizin Eseriniz! Bu Günlerde Geçer Merkezdeki Kentsel Dönüşümde sona doğru 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİ Sarıkamış’ta 108 yıl önce Milletle alay ediliyor 2023 YILI HAYIRLI OLSUN Rize’de Aday Adayları OSMAN ÖZTÜRK-BAKAN YARD. VE KARAYOLLARI Seçime giderken Cumhurbaşkanım Size Rağmen CİMER başvuruma Karayolları Cevabı Samsun–Sarp Demiryolu-3 MEMLEKETTEN NOTLAR-6 Ovit Yolunu Yapmayan Karayolları-108 Bunları da gördük MEMLEKETTEN NOTLAR-4 Memleketten Notlar-3 Memleketten Notlar-2 Rizespor Nereye Koşuyor Memleketten Notlar Çay Fabrikası, Atanmış Bakan, Orman Dışı Rektör’ü Dinlerken Rize AKP’ de Konuşulan Adaylar Nerden Bakarsan 90 Km Kısa BU SEÇİMLER RİZE İÇİN ÖNEMLİ İkizdere-İyidere karayolunda Trafik ihlali, Matematiksiz Eğitim Bu protesto su kaldırır Daha neler göreceğiz Kaymakamı Rahat Bırakın Hastanelerde Randevu krizi Rize’de mahallenin yarısında aydınlatma yok Andon-Havalimanı-Damperli Canavarlar Kaymakam tayini normal mi?
denemebonusuverensiteler.best deneme bonusu veren siteler casino siteleri 2023 slot siteleri https://hizlibonus.com/ kazandıran bahis siteleri https://30tlbonus.net/ casinositeleri.best - canlı casino adresleri hoş geldin bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri parmabet grandpashabet deneme bonusu veren siteler adres lapalmroyalbeachhotel.com charitweet.com ejectdelay.com casino siteleri Rize Haberleri Rize HaberleriRize Haber deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler rize haber bahis siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler takip.org deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu