Habere Tanık Rize Haberleri, Sondakika Rize haberleri, Rize haber
HV
24 EYLÜL Cumartesi 18:42

İşsizler İşkur’a mahkum edilmesin

Hüseyin TERZİ
Hüseyin TERZİ
Giriş Tarihi : 19-09-2022 15:21

 

Rize’de devasa projeler tek tek hayata geçiriliyor. Ulaşım aksını rahatlatmak için bazı eksiklikleri olsa da Ovit Tüneli hayata geçirildi, ardından Rize’nin 70 yıllık hayali olan Salarha Tüneli de tamamlanarak vatandaşın hizmetine sunuldu. Rize’de eksikliği fazlasıyla hissedilen alışveriş merkezi (AVM) kısa zaman içerisinde tamamlandı. Şimdilik sefer sayıları konusunda eksiklikler yaşansa da Rize-Artvin Havalimanı hayata geçirildi. 

Ticaretin kalbi olan ancak yıllardır bir türlü yıkım çalışmaları başlatılamayan belediye blokları kentsel dönüşüme tabi tutuldu; hızla binalar yükselmeye başladı.  Kısa zaman içerisinde İyidere Lojistik Merkez projesine başlandı, dolgu çalışmaları tamamlanmak üzere keza şehir hastanesi projesinde de aynı durum söz konusu.  İrili ufaklı bu projeler uzayıp gider, emeği geçen tüm siyasilere, bürokratlara, her kimin emeği varsa teşekkür ediyoruz. Kimse inkar ve nankörlük edemez; bu yatırımlar Rize’nin büyümesi için güzel projeler.  Kentin daha da gelişmesi için tozlu raflarda bekleyen bazı projeler de var. Mesela teleferik projesi.  Turizm potansiyelini artırmak için yeni yapılan çay çarşısına teleferik bağlantısı kurulsa fena mı olur?  Yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir proje. Tabii bunun için de gerekli şartların oluşması gerekiyor. Proje Rize Belediye Başkanı Sayın Rahmi Metin’in vaadi olmamasına rağmen ‘yapmam’ demiyor. Sadece gerekli şartların olgunlaşmasını bekliyor. Bu proje için belli ki biraz daha zamana ihtiyaç var. 

Yukarıda da belirttiğim gibi Rize’de güzel işler yapıldı. Yapıldı yapılmasına da kent genelinde bir de istihdam ve üretime dayalı kalıcı yatırımlar da yapılmalı.  Örneğin ÇAYKUR, İkizdere ve Çamlıhemşin’de çay fabrikaları inşa ediyor. Bunlar bir yandan üretime katkı sunarken bir yandan da işsiz vatandaşlarımız için ekmek kapısı oluyor. Bakın yaklaşık 2 hafta önce okullarda temizlik personeli olarak çalıştırılmak için 520 kişi alındı. Bu başvurulara İŞKUR üzerinden yaklaşık 4 bin 207 kişi başvurmuştu. Bu rakamlar işsizlik sorununu bir kez daha gözler önüne sermiştir.   Birçok vatandaşımız çaya umut bağlamış. Çay sezonu bitince durum vahim. İşte kentte işsiz vatandaşlarımıza, çay dışında farklı alternatifler sunabilmek için istihdama yönelik yatırımlara da el atılmalı. Bunun için bekleyen projeler var. Ardeşen’de yıllardır su fabrikası yapılması konuşuluyor. Ancak hala gerekli adımlar atılmıyor. Umarım en kısa sürede proje hayata geçirilir. Rize’nin dinamiklerinin artık işsizlik sorununu azaltacak, bölge halkının umutlarını artıracak, göçü engelleyecek projeleri de hayata geçirmeleri elzem olmuştur. Bunun için de İŞKUR üzerinden günü kurtarmaya yönelik hamleler değil de, vatandaşı İŞKUR’un kapısından kurtaracak istihdam ve üretime yönelik hamleler yapılmalıdır.

YORUMLAR
bonus veren siteler Rize Haber Güncel Haberler Tatvan Haber