SİYASET
Giriş Tarihi : 21-02-2021 17:52   Güncelleme : 21-02-2021 18:00

Ülkeye DEVA İçin Samimi Duygularla Yola Çıktık

DEVA Partisi Genel Başkan başdanışmanı Hasan Karal, partisinin Rize il teşkilatının hazırladığı internet dergisinde açıklamalarda bulundu

Ülkeye DEVA İçin Samimi Duygularla Yola Çıktık

DEVA Partisi Genel Başkan başdanışmanı Hasan Karal partisinin Rize il başkanlığının hazırladığı On-line dergisinde açıklamalarda bulundu.

Deva Partisinin, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan Bey’ n öncülüğünde 90 arkadaşıyla kurduklarını kaydederek,  Partimiz, Türkiye siyasetinde yen bir soluk, yen bir anlayışın sembolü olmuştur. Hayırlı olsun. Öncelikle şu çok iyi bilinmelidir ki biz eski partimizi bırakıp başka partiye geçmedik. Siyasette ilkesizliğin, yönetimde sistemsizliğin yen baştan restorasyonu amacıyla yepyeni bir parti kurduk. Biz bu partiyi kurarken, kendi siyasi ikbalımızı değil, ülkemizin ve gelecek nesillerimizin ikbalini düşündük. Bizleri yeni bir parti kurmaya yönelten en itici sebep, siyasette varlık sebebimiz olarak gördüğümüz ilkelerimizden vazgeçme anlayışıdır. Birileri bu duruşumuzu tebessümle karşılayabilir. Ancak bizler ilkelerimiz, mensubu olduğumuz cemiyetlere, topluluklara, partilere peşkeş çekebilme acziyetine düşebileceklerden geçmişte de olmadık, şimdi de olmayacağız! DEVA Partisi siyasi yelpazenin sağında veya solunda değil, 84 milyon vatan evladının asgari müşterekler dikkate alarak, insan odaklı siyaset yapmayı önceleyen bir merkez partisidir. DEVA Partisi, mensuplarının düşünce ve eleştirilerin önemseyen, ortak akla ve istişareye değer veren, siyaset ve siyaset kurumunu sadece ama sadece bir hizmet aracı olarak görüp kutsallaştırmayan bir kadro harekettir” dedi.

 

DEVA Partisi Genel başkan baş danışmanı Hasan Karal, “DEVA Partisi, siyasette kutuplaştırmayı ve ötekileştirmeye ülkemizin gelişmesinin önündeki en büyük engel olarak değerlendirmektedir. Temsil ettiği ideolojiye ne olursa olsun, rövanşız mı hedefleyen siyasi anlayışların dün de bugün de yarın da sadece ülkemizde huzursuzluk, mutsuzluk ve kindarlığa hizmet edeceğini, Türkiye’ye arzuladığımız konuma getirmenin hızını kesmeye sebep olacağına inanan bir partidir. DEVA Partisi aynı zamanda kimlik ve değerler üzerinden istismar siyasetini reddeden bir partidir” dedi.

 

Karal, “DEVA Partisi, bugün geldiğimiz noktada ülkemizin ve insanımızın, gerek evrensel değerler gerekse hayat standartları bakımından olması gereken konumda olmadığı bilinciyle, çok çalışarak ve üreterek, gelişmiş ülkeler ligine çıkmayı ana hedef olarak görmektedir. Her geçen gün kendi siyasal bencilliğimiz yüzünden değersizleştirdiğimiz Adalet, Hukuk, İnsan hakları, Özgürlükler ve her alanda kalkınma gibi olmazsa olmazlarımızı yeniden ihya etmeyi siyasette varlık sebebimiz olarak görüyoruz. Dünyaya örnek olacak bir devlet yönetim modelini amaçlayarak yola çıkanların, bugün gelinen noktayı izahta zorlandıkları aşklardır. Bizim, istisnasız siyasi aktörlerin hiçbirine karşı kişisel ön yargımız veya onların şahsiyetlerini incitmeyi hedefleyen bir tarzımız olmayacaktır. İtirazlarımız yanlış politikalaradır. İtirazımız; ülkede ayyuka çıkan hukuksuzluk, adaletsizlik, insan hak ve hürriyetlerin daraltılma gayretler, gün geçtikçe küçülen ekonomi, toplumumuzun huzurunu kaçıran kutuplaştırıcı ve dışlayıcı politik söylemleredir. Aynı şekilde siyasette yola çıkılırken kıymetli olanların, güç elde edildiğinde, yolda bulunanlar karşısında itibarsızlaştırılması siyasi ahlak ve vefayla bağdaşır bir durum da değildir. Bütün bunları ifade ederken Reddi Miras vefasızlığına düşmeden, ülkemizde yapılan tüm hayırlı hizmetlerle gurur duymayı da ilkelerimizden biri olarak gördüğümüzü de belertelim. Niyetimiz hayırdır. Akıbetimiz de inşallah hayır olacaktır. Gayemiz; yarınlarımızı bugünlerimizden daha hayırlı ve veremli kılabilmen samimi gayretini ortaya koymaktır. Çıktığımız bu hizmet yolunda Allah bizler muvaffak kılacaktır” dedi