TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 30-03-2021 23:49   Güncelleme : 30-03-2021 23:49

TUSAŞ'tan 'İnsansız Savaş Uçağı' hedefi

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, yapay zekanın ikinci bir pilot gibi görev yaptığı MMU yanında insansız uçak teknolojileri konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

TUSAŞ'tan 'İnsansız Savaş Uçağı' hedefi


 


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, SAHA İstanbul tarafından savunma, havacılık ve uzay sektöründe faaliyet gösteren firmalara özel hazırlanan Yöneticilik Gelişim Programı’nda (SAHA MBA) yürüttükleri projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şirketin 3 uçak, 6 helikopter, 2 insansız hava aracı ve hedef uçak projeleri yürüttüğünü ifade eden Kotil, bunun yanında uydu projelerini sürdürdüklerini söyledi.


 
Kotil, en önemli projelerinin MMU olduğuna dikkati çekerek, proje için 3 bin TUSAŞ personeli yanında, projeye katkı verecek diğer şirketlerde de 3 bin personele ihtiyaç duyulacağını bildirdi.


 
5. nesil uçaklarda tek pilot bulunduğunu, yapay zekanın ise ikinci pilot gibi görev yaptığını anlatan Kotil, MMU’nun da bu özelliğe sahip, “daha zeki bir uçak” olduğunu vurguladı. Kotil, uçağın 2023’te motorunu çalıştıracağını, 2025’te uçacağını, 2028’de Hava Kuvvetlerine teslim edileceğini dile getirerek, “Bunu başarınca Türkiye neyi başarıyor? ABD neyi başarıyorsa biz de onu başarıyoruz.” şeklinde konuştu.