RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 01:24   Güncelleme : 05-04-2021 00:47

Rize mizin sosyal demokrat ve CHP li bir vekilin yapacak olduğu katkının fark edileceği görülecektir

www.haberetanik.com bundan böyle Rize’deki siyasi partilerin il, ilçe başkanları ve STK Temsilcileri ile bir araya gelerek röportajlar yapacak. Röportaj masamızın ilk konuğu CHP Rize Merkez ilçe başkanı Necati Topaloğlu oldu. Biz sorduk Topaloğlu cevapladı. Sizlerde okursunuz.

Rize mizin sosyal demokrat ve CHP li bir vekilin yapacak olduğu katkının fark edileceği görülecektir

 

 

 

-CHP merkez ilçe 37. Olağan kongreden günümüze kadar yapmış olduğu örgütsel ve siyasi çalışmalar

Necati TOPALOĞLU: “CHP Rize merkez ilçe örgütü olarak 14 Aralık 2019 tarihinde ki 37. Olağan kongremizden sonra yapılan ilk olağan toplantımızda görev dağılımı ardından esnaf ziyaretlerine başladık. İlçelerimizde yapılan kongrelere katılım sağladık. Kadın kolları merkez ilçe ve il kadın kolları kongrelerinin tamamlanmasının ardından il başkanlığı kongresine katkı sağladık Dünyayı saran Kovit 19 pandemisi 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde ve dolayısı ile Rize mizde de etki göstermesinden parti binalarımız tedbir amaçlı ziyaretlere kısıtladık. Çalışmalarımızı onlayn üzerinden yürütmeye başladık bu dönemde ramazan ayının da başlamasından dolayı üyelerimize ve ihtiyaç sahiplerine ramazan kolileri ulaştırdık Üyelerimizin güncelleme çalışmaları kapsamında tüm üyelerimize ulaştık İstanbul Büyük şehir belediye başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyük şehir belediye başkanımız sayın Mansur Yavaş in katkıları ile çay alım evlerinde ve esnafımıza maske dağıtımı yaptık. 1 Haziran 2020 de kısıtlamaların gevşetilmesi ile birlikte 19 Haziran 2020 tarihinde Muradiye belde yönetim kurulunu oluşturup belde başkanı ataması yapılıp belde başkanlık hizmet binamızın açılışını yaptık. 29 Ekim 2020 tarihine ise Salarha belde başkanlığı ataması yapılarak yönetim kurulu oluşturup Salarha belde başkanlığı hizmet binamızın açılışını gerçekleştirdik Mahalle ve köy temsilciliklerimizin atamaları yapıldı. Rize mizde ki kamu kurum ve kuruluşları STK lar odalar sendikalar ve esnaflarımızı ziyaret ederek sıkıntılarını pandemi sürecinde talep ve isteklerini dinleyerek çözümü noktasında yetkililere çağrılar yaparak kamuoyu ile paylaştık. Bu çalışmalarımız devam ederken üye çalışmalarımıza da devam etti

 

- Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül ün kurmuş oldukları partiler Rize mizde CHP yi nasıl etkiler

Necati TOPALOĞLU:  “Yeni kurulan partiler ( İnce ve Sarıgül ) etkisi ne olur diye bir çalışmamız olmadı bizler CHP merkez ilçe olarak ülkemizin ve Rize mizin ekonomik sorunu işsizlik sorunu çay üreticisinin sorunu esnafımızın sorunlarına öncelik verdik”

-Rize mizdeki seçmenlerin CHP ye bakışlarında ne gibi değişiklikler vardır?

Necati TOPALOĞLU:  “Rize mizde CHP ye bakışı gün geçtikçe olumlu yönde değiştiğini üye lik başvurularından da anlaşıldığı gibi CHP nin sorunların tespiti ve çözümü noktasında da önerilerimizi paylaştıkça vatandaşlar siyasi iktidara olan şikâyetlerini dile getiriyorlar”

- Gübre fiyatının enflasyonun 3 katı olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Necati TOPALOĞLU: “Siyasi iktidar ekonomik krizi ceza ve aşırı zamlar ile karşılamak istemektedir. Oysaki üreticiye esnafa zor günlerinde zam yapmak yerine destekleme yapmalıdır Gübre ye 3 kat zam yapmak değil üreticiye, müstahsile vermiş olduğu desteklemeyi artırması faydalı olacaktır”

- Yaklaşan çay mevsimi öncesi yaklaşık olarak 200 bin üreticinin Rize ye gelmesini nasıl buluyorsunuz hangi tedbirler alınması gerekir?

Necati TOPALOĞLU: “Çay sezonunun yaklaşması nedeni ile Rize mize gelecek olan binlerce üreticinin sezon başlamadan gelerek Covit 19 testi yapılıp 14 gün karantinaya alınması gerekmektedir ki pandemi temasını artışının önüne geçilmelidir”

-2021 yaş çay taban fiyatı ne kadar olmalı ki vatandaş memnun kalsın?

Necati TOPALOĞLU: “2021 yılı yaş çay taban fiyatı. Ülke koşulları ekonomi çıkmazı göz önünde bulundurularak üreticinin enflasyona ezdirmeyecek bir fiyat verilmesi gerekmektedir. Çay üreticisinin beklentisi sadece verilecek olan taban fiyat değildir. Yıllardır ödenmeyen promosyonlar taban fiyatın altında özel sektörün alım yapmama garantisi Çaykur un varlık fonundan çıkarılması Sakarya Büyük şehir belediye başkanı Sayın Ekrem Yüce nin Çaykur yönetim kurulundan istifa etmesi destekleme ücretlerinin belirsizliği gübreye verilen aşırı zam ayrıca gübre desteklemesinin yetersizliği kısaca çayın müstahsilin ve çay tarımının güvenceye alınacak her kesimin ortak görüşü olarak Rize mizin bir çay kanunun çıkarılması gibi sorunlar çözüm beklemektedir”

-Yaşanan ekonomik krizden sonra coronavirüs ten de etkilendi esnafa bu dönemde devletten hangi destekler beklemektedir?

Necati TOPALOĞLU: “ Tüm esnafımıza karşılıksız yardım kira vergi sosyal güvenlik pirimler devlet karşılamalı. İcra işlemleri durdurulmalı esnaf ve çalışanların kredi ve kredi kartı ödemeleri faizsiz ertelenmeli Esnafımıza ve çalışanlarımıza rahat bir nefes almalarının sağlanması gerekmektedir”

 

-RTE üniversitesinin hazırladığı söylenen çay kanunu tasarısı için düşünceleriniz nedir?

Necati TOPALOĞLU: “- Kendi kendilerine çay kanunu hazırlıyorlar. Bizim parti olarak çay kanunu her kesimin ortak görüşü olarak çayın sorunları masa yatırılarak Rize mizin çay kanunu olmasıdır”

-CHP olası bir erken seçime hazır mı?

Necati TOPALOĞLU: Yapılacak olan genel ya da bir erken seçim için örgütümüz hazırlıklarını yapmıştır. Mahalle ve köy temsilcilerimizin atanmasından, sandık görevlilerimizin bina sorumlularının hazırlıkları tamamlamış ve her an seçim olacakmış gibi tüm hazinliklerimizi tamamlamışız.  Yapılacak olan erken ya da genel seçimlerde en az bir milletvekili çıkarmak ve Rize mizin sosyal demokrat ve CHP li bir vekilin yapacak olduğu katkının fark edileceği görülecektir”