RİZE
Giriş Tarihi : 25-11-2021 17:45   Güncelleme : 25-11-2021 19:19

Kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının kararlılıkla devam etmesi gerektiğine İnanıyoruz

Hak İş sendikası Rize İl Başkanı Hasan Fehmi Bursalı 25 Kasım Kadına Yönelik şiddetle mücadele günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı

Kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının kararlılıkla devam etmesi gerektiğine İnanıyoruz

 

 

Hak-İş Konfederasyonunun 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında 81 ilde eş zamanlı düzenlediği etkinlik kapsamında Hak-İş Konfederasyonu Rize İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasını Hak-İş Konfederasyonu Rize İl Başkanı ve Öz Gıda-İş Sendikası D. Karadeniz Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı’ nın okudu. Açıklama da -İş Konfederasyonu Rize İl Başkanı ve Öz Gıda-İş Sendikası D. Karadeniz Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, Hizmet-İş Sendikası Rize Şube Başkanı Mehmet Alaca, Öz Sağlı-İş Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, Öz Gıda-İş Sendikası D. Karadeniz Rize Şube Başkan Yardımcıları Necdet Hacıosmanoğlu, Fatih Kandemir, Hizmet-İş Sendikası Rize Şube Başkan Yardımcıları Mehmet Temizkan, Burhan Avcı, Öz Gıda-İş Sendikası D. Karadeniz Rize Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Şube Kadın Komitesi Başkanı Dilek Kansız, Şube Kadın Komitesi Başkan Yardımcıları Yasemin Dalkılıç, Elif Seymenoğlu ve Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Sendikalardan kadın üyeler katıldı.

Hak-İş sendikası Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı açıklamasında, “Kadına yönelik, şiddete, istismara, eşitsizliğe, ayrımcılığa, yoksulluğa, mobingge, güvencesizliğe karşı durmak için bir aradayız. Kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik zarar veya ıstırap veren veya verebilecek toplumsal cinsiyete dayalı her türlü eylem veya bu eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma kadına yönelik şiddet olarak kabul edilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef kadına yönelik şiddet devam etmekte ve her üç kadından biri, fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakılmaktadır. HAK-İŞ olarak, kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının kararlılıkla devam etmesi gerektiğine ve bu süreçte tüm kesimlerin sorumluluk alması gerektiğine inanmaktayız. Bu çerçevede son dönemde daha da yoğunlaşan çalışmalardan, kamunun, sivil toplum kuruluşlarının, yazılı-görsel-işitsel ve sosyal medyanın bu konuyu kamuoyunun gündeminde tutma konusunda gösterdikleri çabalardan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Başkan Bursalı, “İçişleri Bakanlığımız tarafından yerli ve milli imkânlarla oluşturulan KADES programını 2018’den bu bugüne kadar 2 milyon 758 bin 120 kadın indirmiş ve 248 bin 473 ihbar alınmıştır. Bu çalışmalar sayesinde geçmişte uğradıkları şiddeti konuşamayan, paylaşamayan, gizli tutan kadınların artık konuştuklarını, resmi makamlara ve sivil toplum kuruluşlarına daha yoğun şekilde başvurduklarını, şikâyette bulunduklarını görüyoruz. Şiddet kavramı her alanda ortaya çıkmasına karşın daha çok aile ile birlikte anılmaktadır. Aile ve şiddet kavramlarının bir arada kullanılmasını, neredeyse deyim haline gelmesini, kendi toplumumuzun tarihsel kültürü ve yaşam biçimi göz önüne alındığında çok doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Bunu söylerken, halen bu anlamda yaşadığımız kimi problemleri görmemezlikten gelme veya öteleme gibi bir mantık yürütmüyoruz. Bizim toplumumuzun ve ülkemizin mayasında şiddet yoktur diyoruz. Toplumsal ve kültürel değerleri içselleştirmiş bir "aile yapısı" nda asla şiddet diye bir kavram veya olgunun söz konusu olması mümkün değildir. Kimi bireysel ve lokal yaşanmış negatif örneklerden yola çıkarak, bunu genelleştirmek veya toplumun bütününü kapsayan bir hastalık şeklinde sunmak, problemi çözmek yerine daha da derinleştirmek ve pekiştirmek hatta özendirici hale getirmek demektir. Şiddet kavramının çalışma hayatındaki yansımaları da oldukça yaygındır. Bugün, psikolojik, ekonomik, cinsel, fiziksel ve benzeri şiddet türleri çalışma hayatında sıkça rastlanılan bir durumdur.  Hem çalışma hayatında hem de toplumsal yaşamda, toplumsal değerlerin yerleştirilmesi, tahkim edilmesi ve yeni değerlerle zenginleştirilmesi için çalışmalar yapılması gerekmektedir”dedi.