DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-01-2021 15:12   Güncelleme : 09-01-2021 15:12

Endonezya'da yolcu uçağıyla irtibat kesildi

Endonezya'da iç hat seferi yapan bir yolcu uçağıyla irtibat kesildi. Kalkıştan 5 dakika sonra uçakla irtibat kurulamadığını kaydeden yetkililer en son iletişimin yerel saatle 14.40'da gerçekleştiğini söyledi. Uçakta 50'den fazla yolcu olduğu belirtiliyor.

Endonezya'da yolcu uçağıyla irtibat kesildi

Endonezya'da Sriwijaya Havayolları'na ait bir yolcu uçağıyla kalkıştan kısa süre sonra iletişimin kaybedildiği açıklandı.

Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Adita Irawati, yaptığı açıklamada, Sriwijaya Havayolları’na ait "SJ182" sefer sayılı yolcu uçağı ile irtibatın sağlanamadığını aktardı.

Kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra uçakla irtibat kurulamadığını kaydeden İriwati, en son iletişimin yerel saatle 14.40 olduğu bilgisini paylaştı.

ENKAZA AİT PARÇALAR BULUNDU

Endonezya Ulusal Arama Kurtarma Ajansı (SAR) yetkilileri, uçakla ilgili kritik bir açıklama yaptı. SAR, uçağa ait olduğu düşünülen enkaza ait parçalar bulunduğunu duyurdu.

İrtibatın kesildiği Sriwijaya Havayolları’na ait yolcu uçağının denize düştüğünden endişe ediliyor. Yerel medyada da denizde uçağa ait bazı parçaların bulunduğuna ilişkin görüntüler paylaşıldı.

UÇAĞIN KOORDİNATININ BELİRLENMESİ İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILDI

İriwati, başkent Cakarta-Pontianak seferini yapmak üzere havalanan uçağın koordinatının belirlenmesi ve arama kurtarma çalışmalarına ilişkin hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

Öte yandan uçak mürettebatı ve yolcu sayısına ilişkin henüz bilgi verilmedi.

Endonezya'da  Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. Kazada, 189 kişi yaşamını yitirmişti.