DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-11-2020 15:46   Güncelleme : 15-11-2020 15:46

Burası dünyanın en soğuk köyü! Nefesiniz bile buz tutuyor

Rusya'nın Kuzey Kutbu'na en yakın köyü olan Oymyakon, dünyada insanların yaşadığı en soğuk yer olarak kaydedildi. Hava sıcaklığının eksi 63 dereceye kadar düştüğü Oymyakon' da yaşayan 500 kişi çetin kış koşullarında hayatını sürdürüyor.

Burası dünyanın en soğuk köyü! Nefesiniz bile buz tutuyor

Rusya'nın kuzeydoğusundaki Yakutistan özerk cumhuriyetinde bulunan Oymyakon kasabası, dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak biliniyor. Öyle ki bu köyde nefesiniz dışarı çıktığı anda donuyor.

Yakutistan Özerk Cumhuriyet'nde bulunan Oymyakon kasabasında hava sıcaklığı yılın neredeyse tamamında insan yaşamını olumsuz şekilde etkileyecek kadar soğuk. Üstelik Oymyakon sık sık en düşük hava sıcaklığı rekorunu da kırmakta.

Sibirya'nın uçsuz bucaksız steplerinde yer alan bu küçük kasabada toplamda sadece 500 kişi yaşıyor. Yılın büyük bölümünde etrafıyla ulaşımın kapandığı bu kasabada insanlar neredeyse tek başlarına yaşıyorlar.

Oymyakon'a ulaşmak bulunduğu konum itibarıyla oldukça zor. Üstelik buna bir de kışın zor şartları da eklenince durum bir hayli karmaşıklaşıyor.

   Oymyakon'un Yakutçadaki anlamı "donmayan su". Ancak bölgeyle ilgili gerçekler pek de öyle değil. Kasabanın ismi bu açıdan oldukça ilginç olmakla beraber bölgeden gelen fotoğraflar daha da dikkat çekici.

Meteoroloji ajansının yaptığı ölçümlere göre Oymyakon'da hava sıcaklığı eksili derecelerde rekora ulaştı. Üstelik bu durum yılın büyük bölümünde geçerliliğini de koruyor.

Rusya'nın kuzeydoğusundaki kendi halinde insanların yaşadığı bu kasabada hemen hemen her yıl soğuk hava rekoru kırılmaya devam ediyor. Oymyakon'a bu konuda rakip olabilecek sadece birkaç yer bulunuyor.

1933 yılında ölçülen sıcaklık, Oymyakon'da bugüne kadar kaydedilen en soğuk hava. Sıfır altında 63 drece olarak ölçülen sıcaklık, Oymyakon'u, dünyanın en soğuk yerlerinden biri yapıyor.

Doğanın zor koşullarında yaşamaya alışkın Yakutlar, bu hava şartlarında da hayatlarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitkisel tüketim ürünlerinin yetişmediği köyde, marketlerin tezgahları balık ve et ürünleriyle dolu. Tarımın olmadığı köyde insanlar stokladığı yiyeceklerle hayatlarını devam ettiriyor.