EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-02-2021 17:25   Güncelleme : 12-02-2021 17:25

Altında en düşük seviye gelebilir

Altın fiyatları büyük bir çıkışın ardından tekrar düşüşe geçti. Altındaki düşüş gümüş fiyatlarına da yansıdı. Teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, altında öküz yılı uyarısı yaptı

Altında en düşük seviye gelebilir

Altın fiyatları son günlerin en düşük seviyesine geriledi. Hafta başında yakaladığı çıkışı kaybeden altın fiyatları büyük düşüş yaşadı. Gram altın 410 liraya düştü. Çeyrek altın ise 677 lira seviyesinde yer alıyor.  Altında yaşanan düşüş gümüşe de sıçradı gümüşteki düşüş sınırlı kalırken gümüşün gram fiyatı 6 lira 9 kuruşa geriledi. Teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu sosyal medya hesabından piyasalar hakkındaki görüşlerini açıkladı.


ALTINDA ÖKÜZ YILI UYARISI
Altın fiyatlarındaki düşüş altının ons fiyatlarında da hissedildi. Altının ons fiyatı son günlerin en düşük seviyesine ulaştı. Altın onsu 1813 dolara geriledi. Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar yatırımcıları tedirgin ederken teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu altın ve gümüşteki son durumu değerlendirdi. Şatıroğlu, " Çin Öküz yılı başladı. Dün bu yüzden borsalar ve altın tarafında satışlar gelebileceğini satışlar gelebileceğini söylemiştim. Maalesef dün akşam ABD'de altına satışlar geldi. Bu sabah da Asya piyasasında satışlar devam ediyor. ABD Senatosu da başkanlıktan azil davasıyla meşgul.Çin tatili resmi olarak bir hafta ama kutlamalar iki hafta sürüyor. Senato'nun teşvik onayı vermesi de iki hafta gecikecek gibi görünüyor. En az bir hatta iki hafta altından fazla bir yükseliş beklememek lazım. Tekrar 1800'e ( dolar) doğru düşüp oradan destek bulmasını beklerim. TCMB'nin rezervlerini arttırmaya başlayabileceğini düşünüyordum. Ancak gelen açıklamalar ve veriler TCMB'nin biraz daha bekleyeceğini gösteriyor. Bu durumda dolar TL'deki tepki yükselişi de gecikiyor. Yani ons altındaki zayıflıkla gram altın da 404'e inebilir. " İddiasında bulundu.


 

GÜMÜŞ FİYATLARI ÇAKILDI
Gümüş fiyatlarındaki düşüş sürüyor. Geçtiğimiz hafta 7 lirayı gören gram gümüş neredeyse 1 liralık düşüşle 6 lira 9kuruş seviyesine geldi. Gümüşün ons fiyatı ise 26,900 dolar sınırında ilerliyor. Teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, "Gümüş altına göre daha güçlü ancak altındaki satışlar gümüşü de yeniden 25,76 (dolar) desteğine çekebilir." İfadelerini kullandı.