DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Adnan ONAY
Adnan ONAY
Giriş Tarihi : 06-01-2021 22:41

“Türkiye, Türklerin Yönetimine Bırakılamayacak Kadar Önemli Bir Ülkedir.”

 

Bu sözün sahibinin ABD Dışişleri eski Sekreteri Madeline Albright olduğu söylenir ama bununla ilgili ortaya konulan hiçbir sağlam delil de yoktur.

Sözün kendisi oldukça anlamlı bulunup, yıllardır dilden dile dolaştığına göre bu söze gerçekliği olan bir durum tespiti olarak bakmak gerek.

Jakoben değişim modelinin ittihatçıların düşünce sınırlarıyla sınırlı kalmayıp iplerin zamanla ağırlıklı olarak ‘Beyaz Türk’ denilen çevrelerin eline geçtiği, sistemin her şeyiyle onlar tarafından kontrol altına alındığı, onların istemleri doğrultusunda güncellendiği bir gerçek.

Türkiye, bunlar eliyle Batının payandası haline getirilmiş olup, sonrasında ise hepsinin üzerinde olan tekelci güç olan ABD’nin esiri haline geldi.

Anadolu insanının sisteme yeniden radikal müdahalesi Ak parti iktidarıyla başlamıştır. Bu müdahenin stratejisi, oluş biçimi tartışılabilir ancak müdahale mantığı son derece doğrudur.

Diğer bazı üniversiteler ve Boğaziçi Üniversitesindeki Rektör tercihleri bu haklı müdahaleye dayalıdır.

Burada asıl tartışılması gereken atama şeklinden ziyade atananın niteliğidir.

Ne yazık ki, sistemi elinden çıkarmak istemeyenler terör dahil her türlü destekçi çevreyi devreye soktukları gibi, karşı grupta yer alanlar da her atamayı gözü kapalı tercih etmekteler.

İktidar, niteliksiz kadroların sağlıklı bir düzlem üzerinde sistem değişikliğini gerçekleştiremeyeceğini ne zaman anlayacak bilmiyorum ancak birçok yerde eskiyi aratan atamaların olduğu, bürokrasinin dar ilişkilere hapsedilerek güçlendirildiği ortada.

Umarım bu anlaşıldığında iş işten geçmiş olmaz.

Zira bugüne dek hep böyle oldu;

Not: Bu paylaşımımın Boğaziçi Üniversitesine atanan rektörle bir ilgisi yoktur ve atanan rektörün de yetkin ve iddialı bir isim olduğu genel kanaattır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA