DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Emin Ali KALCIOĞLU
Emin Ali KALCIOĞLU
Giriş Tarihi : 25-02-2021 18:11

Kış Yaklaştıkça

 

Dünyanın kuruluşundan bugüne kadar en fazla can alan, uyur gibi gözüken ve beyaz canavar olarak bilinen, kardı. Bakıldığında kar, çok uslu ve sevimli gözüküyor. Oysa çok gaddar ve acımasızdır. Sadece çığ olarak, karların akması olarak düşünmemek gerek. Küresel ısınmadan etkilen mevsim değişiklikleri, beklenmedik yağmurları ve ısınmayı beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bölgelerimizde yapılacak doğa yürüyüşü faaliyetlerine mutlaka uzman rehber eşliğinde gidilmelidir. Özellikle şelale gezilerine dikkat edilmeli. Yukarıdan gelin duvağı gibi düşen su, bir anda korkunç bir canavara dönüşebiliyor. Bu mevsim özellikle dikkat edilmesini gerektiriyor. Hele hele derelerden karşıya geçmek, son derece büyük riskler taşıyor. Asla su zayıf görülüp de aldanılmamalı, mutlaka köprülerden geçilmelidir. Sabah saatlerinde normal debisinde akan küçük bir dere bile öğlen saatlerinde hırçınlaşıp taşabilir ve geri dönmek imkânsız olabilir.

Karlı Parkurlar Uzman Nezaretinde Geçilmeli

Günübirlik gezilerde çığ testini önermiyoruz. Ağırlaşan ıslak kar, zemindeki çimlerle beraber, toprağın kaymasına neden olabilir. Çığ testi çok daha farklı bir yöntemdir. Mutlaka geçilmesi gereken bir rota varsa ve başka da bir güzergah yoksa, bu durumda çığ testi, uzman dağılar tarafından yapılır. Günübirlik gezi yapılacak bir bölgede rotanın çığ testi yapacak kadar riskli seçilmesine gerek yoktur. Bu tür gezilerde dere yataklarından kaçınılmalı, şelalelere dikkat edilmeli, kar parkurlarında eğitimli dağcılar liderliğinde yürünmelidir.

Karların Erimeye Başladığı Mevsimlerde Daha Dikkatli Olunmalı

Karların erimeye başladığı bu mevsimlerde kar üzerinde yürünecekse içbükey alanlara girilmemeli, sırtlardan yürünmeli. Açık alanlarda yan geçiş yaparak karın kesilmesine sebebiyet verilmemeli. Rüzgarın döverek sertleştirdiği sırtlarda balkon duvarlarının en uzak köşesinden geçilmesi riski azaltır. Gözün görebildiği kadar alan gözetlenir. Bölgede yeni gelmiş bir çığ varsa, bundan karın yapısının çığ yapmaya müsait olduğu anlaşılır. Tehlike hissedilen bölgelerden geçmek gerekirse mutlaka teker teker, sessizce ve uzun adımlarla, hızlı bir şekilde geçilmeli.

Emin Ali KALCIOĞLU Verçenik dağcılık kulübü başkanı

4. kademe Antrenör Dağcılık federasyonu yönetim kur. Üyesi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA