DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Adnan ONAY
Adnan ONAY
Giriş Tarihi : 06-03-2021 17:25

Günümüzde algılar düşüncelerin önüne geçmiş olup,toplum.algılar üzerinden şekillenmektedir

Günümüzde algılar düşüncelerin önüne geçmiş olup, toplum algılar üzerinden şekillenmektedir. Algıları yönetmek ise neredeyse bireysel bir zemine inmiştir. Bireyi hedefleyen ve onun eğilimlerini kontrol üzerinden toplumsal bir kitle oluşturmak ve sonuçta bu kitleye yönelik etkileyici doneler üretmek çağımızın etkin propaganda aracıdır.

Bütün bunlar bilimin alanı içine girmiş ve bunun için çeşitli algoritmalar üretilmektedir. 

Artık, çağımızda toplum nabzı yerine bireyin nabzına inip buradan toplumsal bir nabız oluşturulmaktadır.

Bilgisayarların ve akıllı cep telefonlarının kişi üzerindeki etkileri görmemezlikten gelinmemeli. Buralardan  akan bilgiler kişiselleştirilmektedir. Örneğin; eğer hedef bir markayı öne çıkarmaksa, eğer bir şekilde o markayla ilgili bir şeyi merak etmişseniz, benzer onlarca görsel önünüze çıkmakta; o markanın rakibiyle ilgili ilginizi çeken bir şey olmuşsa da onunla ilgili olumlu görsellerin önünüze çıkması engellenmektedir. 
Kişi üzerinde bu tür yönlendirmelerin son derece etkisi vardır. Aynı yerden taşa düşen birer damlalar taşı çatlatabildiğine göre, bu tür bireysel yönlendirmeler etkisizdir diyemeyiz. 
Artık kabul etmeliyiz ki, toplum mühendisliğinin yerini birey mühendisliği almıştır. Toplumların ortak algısı, bireylerin aynı algılar üzerinden etkilenmesiyle oluşturulmakta, bireysel olgular üzerinden ortak sinerjiler oluşturulmaktadır.

Ancak, bu konularda kafa yoranlar galibiyete yakın olurlar. Bunu dikkate almadan sadece toplumun gözüne sokulan şeylerle onları etkilemek git gide zorlaşıyor. Birileri bunun farkına varmalı.

Ne yazık ki, bu konularda hala eskimiş yöntemlerle bireyi/ toplumu etkilemeye çalışanlar var. Sosyologlar da yeni dönem toplumsal yapıyı değerlendirmekten uzaklar. Oysa Digital çağ her şeyi ters yüz etmiş durumda.

Durumun böyle olduğuna itiraz edenler olabilir. Bu yönde itiraz edenlere bir siyasal sorum var; İktidarın elindeki onca güce rağmen hizmette kusur etmediği şehirlerde seçimleri neden kaybettiğiyle ilgili bir araştırma var mı?

Oysa, bu tür araştırmalar seçmen eğilimlerindeki değişimin nedenlerini anlamada son derece önemli.

Siyasetin kodlarını kadro değişikliğinde aramaktan ziyade buralardan çözmek gerek. Buraları çözebilen kadrolar, siyasetçiler gelecekte başarılı olacaklardır.
Sadece; “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” demek bir slogandan öteye geçmez. 

Asıl, nelerin değiştiğini anlamak gerek..

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA