RİZE
Giriş Tarihi : 03-05-2021 15:31   Güncelleme : 03-05-2021 15:31

Yeter ki zarar görmesin: Garzavan'da havalar düzelince.

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Garzavan Yaylası'nda, 7 metrelik minarenin kışın çığda zarar görmemesi için 'yatıran' yöre sakinleri, havaların düzelmesi ile 'çelik minare'yi yeniden kaldırdı.

Yeter ki zarar görmesin: Garzavan'da havalar düzelince.

 

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Meşeköy sakinlerinin yaz aylarında çıktığı 2 bin 124 metre rakımlı Garzavan Yaylası'nda inşa edilen tek katlı cami minaresiyle dikkati çekiyor.

   

Yayla sakinleri, çelik varillerden yapılan 7 metre yüksekliğindeki minareyi kışın olumsuz hava koşullarından korumak için elle çevrilebilen makaralı bir sistemle yatırıyor.


Çelik telle bağlanan minareyi zorlu geçen kış aylarında çığdan korunması için yatıran yayla sakinleri, havanın düzelmesiyle aynı sistemi kullanarak minareyi tekrar kaldırdı.


Meşeköy Muhtarı Ahmet Tığcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 yıl önce yaptıkları caminin minaresinin sistemi kurmadan önce çığ nedeniyle iki kez yıkıldığını söyledi. Çözüm üretmek için bu yola başvurduklarını ifade eden Tığcı, "Varilleri birbirine kaynak ederek böyle bir sistem geliştirdik. Yaptığımız teleferik sistemiyle yayladan son ayrılanlar minareyi indiriyor. Yaz başı yayla sezonunu açtığımız zaman kaldırıyoruz. Bu sene pandemi nedeniyle biraz erken çıktık. İnşallah yasağın kalkmasını ardından hocamız gelir ve camide göreve başlar" diye konuştu.

Yayla sakinlerinden Mehmet Ali Kurt da minare yapımının zor ve zahmetli olduğunu vurgulayarak "Bir arkadaşımızın önerisi ile varilleri kaynak yaptık. Üzerine bağladığımız makara sistemi ile rahatlıkla minareyi yatırıp kaldırabiliyoruz. Böylece zahmetten kurtulmuş olduk" ifadesini kullandı.