İÇEL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 11:35   Güncelleme : 18-02-2021 11:35

Yağmurdan sonra ortaya çıkıyor! Taksiyle toplamaya gidiyorlar...

Mersin'de, yağmurdan sonra ortaya çıkan 'çam mantarı' vatandaşın geçim kaynağı oldu. Aracı olmayanların taksi tutup toplamaya gittiği mantarın kilosu 40 liraya satılıyor...

Yağmurdan sonra ortaya çıkıyor! Taksiyle toplamaya gidiyorlar...

Türkiye'de en çok bilinen yaban mantarı türü olan ve ormanlık alanda yetişen çam mantarları, kış aylarında yoğun yağışların ardından çıkmaya başlıyor. Vatandaşlar, yağmurun ardından havanın açılması ile ormanlık alanın yolunu tutarak, lezzetli çam mantarlarını toplamaya başlıyor.

Mersin'in Silifke ilçesinde de vatandaşlar hem lezzeti hem de ekonomik değeri nedeniyle her kış çam mantarı topluyor. Kilosu 40 TL'ye satılan çam mantarı, lezzeti ile yoğun şekilde tercih ediliyor ve bazıları için geçim kaynağı oluyor. Mantar toplamaya çıkan vatandaşlar, zehirli ve zehirsiz mantarı bilmeyenlerin kesinlikle çam mantarı toplamaya çıkmamaları uyarısında bulunuyor. 

Aracı olmayan bazı vatandaşlar ise taksi tutup, mantar toplamaya gidiyor. Mantar toplamaya gelen vatandaşlar, kovalarını doldurduktan sonra yine taksi ile evlerine dönüyor.