RİZE
Giriş Tarihi : 17-05-2021 00:00   Güncelleme : 17-05-2021 00:00

Vali Çeber Cengiz Holding İçin Nefes Alma hariç Her şeyi yasakladı

Rize Valisi Kemal Çeber, Cengiz İnşaat İçin Bütün Yetkilerini kullanmaya başladı. Önceki gün Eskincidere’ de direnen yurttaşların çadırlarını geçe Jandarma kanalıyla kaldıran Çeber şimdi de Koronavirüsü mazeret göstererek köylülerin direnişini yasakladı

Vali Çeber Cengiz Holding İçin Nefes Alma hariç Her şeyi yasakladı

 

Rize Valisi Kemal Çeber, İkizdere’de yöre halkının yaşam alanlarını Cengiz İnşaatın doğa katliamına karşı korumak amacıyla 28 gündür yürüttüğü eylemleri nefes almak dışında yasakladı. Valiliğin bu kararının ardından direnişçiler nefesimizi bile yasaklasalar direnmeye devam edeceklerini söylediler.

Rize Valisi Kemal Çeber’in akşam saatlerinde yayımladığı bildiri de “İlimiz İkizdere İlçesi sınırları (polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) içerisinde farklı kesimler arasında gerilim yaşanmasının önlenmesi, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, koronavirüs salgınına karşı halk sağlığının korunması, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, genel trafik ve yolcu güvenliğinin sağlanması, şiddet olaylarına mahal verilmemesi ve yaygınlaşmasının önlenmesi, yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesi maksadıyla, meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık tüm alanlarda; yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, açık ve kapalı yer toplantısı yapma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik ve miting düzenleme, el ilanı, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve poster asma, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması yapma vb. etkinliklerin (parti, sendika, dernek vb. sivil toplum kuruluşları kongrelerinin, basın açıklamalarının yalnızca parti, sendika, dernek vb. sivil toplum kuruluşu binalarının içinde sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla düzenlenmesi hariç), yapılmasının 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine istinaden Valilik Makamının 16/05/2021 tarih ve 2835 sayılı Oluru ile 17/05/2021 günü saat 00:01’den başlayarak, 15 gün süreyle yasaklanmasına karar verilmiştir” denildi.