ELAZİĞ
Giriş Tarihi : 13-02-2021 11:24   Güncelleme : 13-02-2021 11:24

UNESCO listeye aldı! Türkiye'nin göz bebeği markalaşıyor

KUDAKA ile Kemaliye Belediyesi arasında UNESCO adaylığı için sözleşme imzalandı. Kuzeydoğu Anadolu Ajansı Genel Sekreteri Oktay Güven, 'Hedefimiz UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi'ne aldıracağımız Kemaliye'nin tanınırlığını artırarak, markalaşmasını sağlamak' dedi.

UNESCO listeye aldı! Türkiye'nin göz bebeği markalaşıyor

Erzincan'a 194 kilometre uzaklıkta; doğusunda Tunceli, batısında Sivas, güneyinde Malatya ve Elazığ bulunan Kemaliye ilçesi için UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi adaylığına başvurulacak. Kültür ve doğa turizmi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, Kemaliye Belediyesi ile KUDAKA arasında sözleşme imzalandı.

Protokol gereği 'Kemaliye İlçesi UNESCO Danışmanlık Projesi'ne KUDAKA destek verecek. Proje kapsamında, tarihi ve kültürel dokusuyla Erzincan'ın en önemli değerlerinden olan Kemaliye'de fizibilite çalışması yapılarak, doğal, kültürel, somut olmayan mirasların ortaya konulması ve ilçeye ait üstün evrensel değerlerin listede yer almasının sağlanması amaçlanıyor. 

Bunun için gerekli çalışmaların yürütülmesi, geçici liste başvuru dosyasının Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme ve Uygulama Rehberi ile UNESCO danışma organı olan Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) teknik kriterlerine uygun olarak hazırlanması, UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın sürece ilişkin öneri, teftiş ve uyarılarına göre çalışmaların yönlendirilmesi hedefleniyor. 

TANINIRLIĞINI ARTIRIP MARKALAŞTIRACAĞIZ'

KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, "Erzincan'ın Kemaliye ilçesi doğal güzellikleri ve mimarı yapılarıyla ön plana çıkan bir ilçe. Biz Kemaliye'nin UNESCO Dünya Kültürel Geçici Miras Listesi'ne alınabilmesi için Kemaliye Belediyesi ile çalışmalara başladık. İlçedeki kültürel varlıkların envanteri çıkarılacak, proje dosyası hazırlanarak UNESCO'ya sunulacak. Hedefimiz UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi'ne aldıracağımız Kemaliye'nin tanınırlığını artırarak, markalaşmasını sağlamak. Bu şekilde bölgemize gelen yerli ve yabancı turist sayısını artırmayı hedefliyoruz" dedi. 

DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ KANYONUNA SAHİP

Kemaliye Erzincan'ın doğal güzelliği ile öne çıkan ilçesidir. Kemaliye dünyanın grand canyon'dan sonra ikinci büyük karanlık kanyonuna sahiptir. İlçe her yıl yabancı turist akınına uğrarken yerli turistler tarafından pek bilinmiyor. 

Karanlık Kanyon'da 2008 yılından beride Uluslararası Doğa Sporları kapsamında BASE jumping atlayışları yapılmaktadır. 1940'lara kadar geçimini halıcılık, bez dokumacılığı, ayakkabıcılık, bakırcılık gibi el sanatlarıyla sağlayan ilçede turizm halkın yeni geçim kaynağı olmuştur. 

Daha önceleri Elâzığ'a bağlı olan Eğin, (Atatürk'e izafeten adı Kemaliye olarak değiştirilmiştir) 1938'de Erzincan ilinin yönetim sınırlarına dahil edildi.