RİZE
Giriş Tarihi : 16-10-2020 08:10   Güncelleme : 16-10-2020 08:19

Türkiye’nin gıda egemenliği çokuluslu şirketlerin güdümüne girmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye’nin gıda egemenliği çokuluslu şirketlerin güdümüne girmiştir.

 

 

Başkan Topaloğlu, dünya gıda günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Dünya Gıda Günü etkinliklerinde,  gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme taşınarak küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmesi amaçlandığını belirtti. Başkan Topaloğlu, “Bu yılki teması "Sağlıklı Beslenme İle Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya" olan Gıda gününde sadece beslenmenin yeterli olmadığı, dengeli ve düzenli beslenmenin önemine de dikkat çekilmelidir” dedi.

CHP Rize Merkez ilçe Başkanı Necati Topaloğlu açıklamasında, “Ülkemizde teminin den tüketimden üretime, işleme ve pazarlamaya kadar tüm süreç çokuluslu şirketler tarafından kontrol edilmektedir. Böylelikle Türkiye’nin gıda egemenliği çokuluslu şirketlerin güdümüne girmiştir. Oysa hiçbir egemen ülke gıda üretimi gibi hayati bir konuyu başka ülkelere ihale edemez. Yaşanılan gıda krizleri, yeterince gıda üretemeyen ülkelerin hangi sorunlarla karşı karşıya kalacaklarını dramatik bir biçimde ortaya koymuştur” dedi.

Başkan Topaloğlu, “Tarım politikalarının temel amacı ülke nüfusunu nitelik ve nicelik olarak besleyecek bir tarımsal üretim düzeyinin sağlanması olmalıdır. Bu ancak kendi insanımızın ihtiyaçlarına ve ülkemizin özgül ekolojik (toprak, iklim) şartlarına uygun; planlı ve üretim odaklı bir programın uygulanması ile sağlanabilir" dedi

YASAL UYARI: BU HABER www.haberetanik.com  TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILMAZ