EDİRNE
Giriş Tarihi : 10-05-2022 13:27

TÜ'de akademisyen Gülşah Gedik’in projesine TÜBİTAK desteği

TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik’in danışmanlığını üstlendiği proje, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı

TÜ'de akademisyen Gülşah Gedik’in projesine TÜBİTAK desteği

TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik’in danışmanlığını üstlendiği proje, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.
Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik’in danışmanlığını yaptığı, ‘0-4 yaş grubu ve hassas ciltleriçin çamaşır yumuşatıcı son ürününde kullanılmak üzere hipoalerjenik naturel esanslar geliştirilmesi’ adlı proje, ‘1501-Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’ kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı. 
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ölçeğindeki kuruluşların proje esaslı araştırma - teknoloji geliştirme ve yenilikçilik faaliyetlerinin desteklenmesini amaçlayan TÜBİTAK programı kapsamında Elso Kimya şirketi tarafından hazırlanan proje ile doğal aromatik ham maddelerden yararlanarak farklı koku karakterlerine sahip, yumuşatıcı son ürünlerinde kullanılmak üzere hipoalerjenik esanslar geliştirmek amaçlanıyor. 
TÜBİTAK tarafından destek kararı verilen projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik, “Yıkamalı ürün gruplarında en çok kullanılan ürünlerden biri yumuşatıcılardır. Piyasadaki yumuşatıcı ürün gruplarının standart olarak alerjen ve sentetik ham maddelerden oluşması ve cilt üzerinde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olması nedeniyle böyle bir konu üzerinde çalışıyoruz.” dedi. 
Piyasada 0-4 yaş grubu ciltlere uygun yumuşatıcı ürün gruplarının yetersiz olması ve büyük ölçekli yumuşatıcı üreticilerinin çoğunun esans tedarikçilerinin yurt dışı kaynaklı olması nedeniyle böyle bir projeye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik, “Çalışılan esanslar ile yüzde 0,8 dozajda hipoalerjenik ve doğal aromatik bileşenler kullanılarak daha güçlü, kalıcı ve uygun stabilite değerlerine sahip ürünler haline gelmesi sağlanacak ve uluslararası geçerliliği olan OECD’ye kayıtlı bir test yöntemi olan HETCAM testi ile geliştirilecek esansların alerjen potansiyelleri incelenecektir” dedi.(

AdminAdmin