GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-02-2021 18:16   Güncelleme : 12-02-2021 18:16

Topraklarını savunan köylülerin davası yine ertelendi

Salihli’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde yapılmak istenen JES’e karşı direnirken gözaltına alınan 33 yurttaşa açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Dava 15 Haziran’a ertelendi.

Topraklarını savunan köylülerin davası yine ertelendi

Manisa’nın Salihli ilçesi Hacıbektaşlı Mahallesi’nde SANKO şirketi tarafından yapılmak istenen JES’e karşı direndikleri için gözaltına alınan 33 yurttaşa açılan davanın ikinci duruşması Salihli 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıkların tamamının katılmamasından dolayı ve bilirkişi raporunun hazırlanacağı gerekçesiyle dava 15 Haziran’a ertelendi.

İlk duruşmada avukatların koronavirüsönlemleri doğrultusunda sağlıklı şartlarda yapılması için duruşmanın ertelenmesi talebini haklı bulan mahkeme, beraat talebini reddederken duruşmayı ertelenmişti.

Duruşma sonrası Salihli Adliyesi önünde Salihli Çevre Derneği bir açıklama gerçekleştirdi. Dernek başkanı ve davanın avukatlarından olan Seçil Ege Değerli, mücadeleye devam edeceklerini ifade etti. Değerli, “SANKO firması tarafından Hacıbektaşlı köyünde tarafından tamamen hukuksuz bir şekilde başlatılan JES’e ve sondaj projesine karşı köylülerin yaşam alanlarına sahip çıkarken uğradığı kolluk şiddetine rağmen yargılanan yine köylüler oldu. Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında toprağına sahip çıkan köylüler, üniversitesine sahip çıkan öğrenciler, yaşam hakkına sahip çıkan kadınlar yargılanmaktalar. Bu suçların gerçek failleri sanık koltuğuna oturtulmamakta. Haklarına sahip çıkan yurttaşlar yargılanmakta. Topraklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.