DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-03-2021 09:46   Güncelleme : 31-03-2021 09:46

Toprağına sahip çık!

İsrail’in işgal ettiği topraklardan Filistinlileri zorla çıkartmasını ifade eden bir “Toprak Günü” daha geride kalırken bölgedeki işgal faaliyetleri aralıksız sürüyor.

Toprağına sahip çık!

Mahallesi’ne dikti. İsrail rejimi 80 Filistinli ailenin 2 Mayıs’a kadar Şeyh Cerrah Mahallesi’ni boşaltması yönünde karar alırken Filistinliler, işgale karşı direnmeye devam ediyor. İslam ülkelerinin yöneticilerini ve halklarını da desteğe davet eden Filistinliler ümmet toprağına sahip çıkılmasını istiyor.


1948’den bu yana Filistin topraklarını işgal eden İsrail rejimi 1967’deki Altı Gün Savaşı’yla birlikte işgalini daha da genişletmiş ve bu doğrultuda Batı Şeria ve Kudüs’ü işgal etmiş, işgal altında yaşayan Filistinlilerin de topraklarından ayrılmaları için türlü zulümlere başvurmuştu. Filistin’in kuzeyinde yer alan Celile bölgesindeki Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye de işgalci İsrail rejimi tarafından el konulmuş ve bu durum 30 Mart 1976 günü Filistinlilerce protesto edilmişti. Uğradıkları haksızlığa karşı çıkmak amacıyla genel greve giden ve gösteriler düzenleyen Filistinliler, İsrail rejimi güçlerinin saldırısına uğramış; altı şehit ve binlerce yaralı verilmişti. Bahsi geçen tarihten itibaren 30 Mart günü Filistinliler tarafından “Toprak Günü” olarak isimlendiriliyor. Her yıl bu tarihte anma programları düzenleyen Filistinliler, nehirden denize tüm Filistin topraklarının işgalden kurtulması için gösterdikleri kararlılıkları dile getiriyor.


 

5 BİNDEN FAZLA EV İŞGALCİ İSRAİL TARAFINDAN YIKILDI
Filistin’deki işgalin üzerinden yıllar geçerken İsrail rejiminin bölgeyi Yahudileştirme çalışmaları devam ediyor. Bu bağlamda işgalci İsrail rejimi, işgal altında tuttuğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıp, her yıl yüzlerce Filistinliyi evsiz bir halde bırakıyor. Filistin’de çok sayıda aile sürekli ve zorla yerlerinden edilme tehdidi altında yaşarken hali hazırda 5 binden fazla evin İsrail güçleri tarafından yıkılmış durumda olduğu biliniyor.


İSRAİL’İN HEDEFİNDE ŞEYH CERRAH MAHALLESİ VAR
Filistinlileri evlerinden etmek suretiyle Filistin topraklarını Yahudileştirme doğrultusunda atılan adımlar ilk günkü gibi devam ederken İsrail rejiminin son olarak hedefinde Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi yer alıyor. Söz konusu mahallede yıllardır ikamet etmekte olan Filistinliler,  İsrail’in zorunlu göç tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. İsrail rejimi, Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki evlere el koyarak ve burada ikamet eden seksen aileyi göçe zorlayarak Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yeni işgal birimleri oluşturmak istiyor.


İSRAİL’İN AMACI KUDÜS’Ü MÜSLÜMANSIZLAŞTIRMAK
Filistinli gazeteci Muhammed Abu Taqiya, “Kudüs’ün Müslümansızlaştırılması” projesi doğrultusunda İsrail’in çalışmalarda bulunulan Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşananlara dair Millî Gazete’ye açıklamalarda bulundu. Filistinlilerin Müslümanlardan destek beklediğini kaydeden Taqiya, “Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinliler evlerinden ayrılmak istemiyorlar. Buradaki Filistinliler, ikinci bir Nakba yaşamak istemediklerini ve direnmeye devam edeceklerini söylüyorlar. Ayrıca Müslüman ülkelerin yöneticilerinin ve halklarının yanlarında olmasını ve kendilerini desteklenmesini istiyorlar” ifadelerini kullandı. İsrail’in Kudüs’ü Müslümansızlaştırmaya çalıştığını ve böylece Mescid-i Aksa’yı ellerine geçirmeyi amaçladığını belirten Taqiya, “Tüm uluslararası makamlara sesleniyoruz. Lütfen sessiz kalmayın. İsrail’in insanlık suçları devam ediyor. Bu suçlar sessizce izleniyor. İşgale karşı durulmalı. Filistin’de işgale direnen, ümmet adına nöbet tutan kardeşlerimizi desteklememiz gerekiyor” dedi.