SİYASET
Giriş Tarihi : 10-02-2021 13:17   Güncelleme : 10-02-2021 13:17

Temel Karamollaoğlu: İlk iş muhalefetle istişare etmek olmalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi.

Temel Karamollaoğlu: İlk iş muhalefetle istişare etmek olmalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Karamollaoğlu, yeni Anayasa tartışması başta olmak üzere siyasi parti ziyaretleri ve ittifak konularını değerlendirdi.

Karamollaoğlu, yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili olarak, “İktidar ciddi manada anayasa konusunu gündeme getirmek istiyorsa yapacağı ilk iş, muhalefete ‘gelin beraber oturalım, hangi konularda değişiklikler yapılacaksa beraber konuşalım’ demektir” dedi.

“CİDDİ SIKINTILAR VAR”
Yeni Anayasa meselesini iktidarın gündem değiştirmek için ele aldığını ifade eden Karamollaoğlu, “Vatandaşın canını yakan bir takım konular var. Ekonomi ve işsizlik vatandaşın canını yakıyor. Geçim sıkıntısı vatandaşın canını yakıyor. Toplumun her kesiminin ve esnafın canı yanmış vaziyette. Borcunu ödeyemiyor. Bu problemler gündeme geldikçe iktidar zorlanıyor. Bu gündemin değişesi lazım. Adalette problem var. Kimse güvenemiyor. Dış politikada ciddi sıkıntılar var, eğitimde ciddi problemler var. Milletin dikkatini başka tarafa çekmek için yeni Anayasa’yı gündemi getirdiler. İktidar ciddi manada gündeme getirmek istiyorsa ilk yapacak iş muhalefetle gelin beraber oturalım. Hangi konularda nasıl değişiklikler yapılacaksa gelin beraber konuşalım demesi gerekiyor. Tek başına değiştirecek gücü yok. Gücü olmayınca bunu gündeme getirmesinin hangi maksadı olabilir. Başka hiçbir maksadı olmaz” ifadelerini kullandı.


 
“BAŞKANLIK SİSTEMİ KONTROLSÜZ BİR SİSTEM”
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinden süren tartışmalara değinen Karamollaoğlu, parlamenter sistemde koalisyon kurulduğunu ancak yeni sistemde partilerin seçim öncesi ittifak yaptığına dikkat çekti. Karamollaoğlu, “Partiler oturur anlaştıkları konularda iktidara gelirler ve ülkeyi yönetirler. Bundan kaçmak için başkanlık sistemine geçildi. Ama başkanlık sistemi kontrolsüz bir sistem… Şu anda muhalefetin ittifak ettiği konu bu sistemin değişmesidir. Burada hiçbir tereddüt yok. Geçen seçim de giderken, bunu deklare ettik, kamuoyuna duyurduk. Koalisyon kurmuyoruz, her partinin her sahada kendi projeleri var dedik. Ama biz herhangi bir şekilde Meclis’te çoğunluğu sağlarsak ve cumhurbaşkanlığını kazanırsak bu sitemi değiştireceğiz ve süratle seçime gidip demokratik bir seçimi yapmayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“İKTİDAR PARTİSİ TUZLA BUZ OLDU”
Türkiye siyasetinin darmadağın olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “İktidarda bulunan Erdoğan’ın partisi de tuzla buz oldu. Dağıldı, o partiyi kurdukları arkadaşları tamamı partiden ayrıldı. Böyle deyince üç kişi ‘biz varız’ demiş. Üç kişi kalmıştır nazar boncuğu gibi. Bir defa bunu hatırlayalım” şeklinde konuştu.