RİZE
Giriş Tarihi : 10-01-2021 20:41   Güncelleme : 10-01-2021 20:41

Tarım Haftası kutlu Olsun

Ziraatçılar derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman yazılı bir açıklama yaparak Tarım haftasını kutladı.

Tarım Haftası kutlu Olsun

 

Ziraatçılar derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman yaptığı açıklamada, “Temelinde tarımsal eğitim öğretimi barındıran, tarımın topraktan sofraya kadar her aşamasını içine alan 8-14 Ocak tarım haftası kutlu olsun. Türkiye de Tarımsal Eğitim Öğretimin başlamasının 175. yıl dönümüdür. 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Ayamama Çiftliğinde kurulan (zirai eğitim müfredatı olan)  Ziraat Mektebi ile Türkiye de Tarımsal Eğitimin Temeli atılmıştır. Bu nedenle de ülkemizde 8-14 Ocak haftası da tarım haftası olarak kutlanmaktadır. Tarım Haftasının özünü oluşturan Tarımsal Eğitim Öğretim başlangıcı ve yıl dönümü temeline dayanmaktadır. Bugün orta öğretim düzeyinde eğitim veren ve ara eleman yetiştiren okullar sayısında azalma görülürken, ön lisans ve lisans düzeyinde tarımsal konuda eğitim veren birçok okul bulunmaktadır. Gerek bitkisel gerekse de hayvansal üretimde eğitim veren okul sayıları artmaktadır. Tarım Eğitimi veren Okul sayılarındaki artıştan ziyade Tarımsal Üretimi ve Eğitimi seven insanların artması önemlidir1 dedi.

Başkan Akman, “Dünya nüfusundaki artış, tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler, Ülkemizin tarım potansiyeli, gen kaynakları, dünya da yaşanan iklim değişikliği ve gıda krizini de dikkate aldığımızda önümüzde ki yıllarda dünyada tarımın önemi giderek artmaktadır. Tarım her zaman ülkemizde ön planda olmalıdır. Bunun da temelinde bu konuda eğitim almış Ziraatçı- Teknik elemanın sayısı, niteliği, çalışma sahaları ve bu konuda ki izlenecek politikalar, işletmelerde tarımsal eğitim almış teknik elemanların üretime katkısı ve istihdamı oldukça önem arz etmektedir. Ülkeler hızla artan Dünya nüfusuna bağlı olarak kendi nüfusunu besleyebilmek için kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilir tarım ve tarımsal eğitim planlaması ve yatırımlarına önem vermelidir. Tarım Bilgisi dersi zorunlu olarak Ortaokullarda okutulmalıdır. Temel tarımsal üretimin ilkokuldan itibaren öğrenilmesi çok önemli bir konudur” dedi.

Başkan Akman, “Covid 19 salgının yaşandığı 2020 yılında tarımsal üretimin, insanların tüketim isteklerinin, tarımın önemi daha da artmıştır. Önemli olan bu ihtiyaçları iyi tespit ederek geliştirmek rekabetçi ve destekleyici tarım politikaları ile bu sektörün tekrar canlandırılmasıdır. Artık tarım geleneksel yetiştiricilik usullerinden modern yetiştiricilik tekniklerine doğru hızla ilerlemektedir. Çünkü geçmişte sadece geçimlik olarak yapılan tarım son dönemlerde işletmecilik temelinde iktisadi kuruluşlar olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.  Eğitim kurumlarımızın da günün teknikleri ile donatılmış, teknoloji ışığında tarımı bilen seven, teknik eleman yetiştiren, özel sektöründe ihtiyaçlarına cevap veren eğitim kurumları olması gerekmektedir. Bu vesile ile özünde tarımsal eğitim öğretimi barındıran, temelde tarımın topraktan sofraya kadar her aşamasını içine alan 8-14 Ocak tarım haftasının, geçimini tarımsal üretimle sağlayan direkt veya dolaylı olarak tarımla ilgili herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.