BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 19-04-2021 11:04   Güncelleme : 19-04-2021 19:57

Rize'li Federasyon Başkanı Öldü

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, İstanbul'da koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gördüğü hastanede vefat etti.

 Rize'li Federasyon Başkanı Öldü

Karate Milli Takım Teknik Direktörü Murat Delihasan ile YARPUZ Edebiyat Dergisi Yazarı İsmail Delihasan ve Yunus Delihasan’ın kardeşi Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan (52), bir haftadır  İstanbul'da Kovid-19 tedavisi gördüğü özel bir hastanede vefat etti. 

Rizeli Federasyon Başkanı Esat Delihasan 2008 yılından beri Türkiye Karate Federasyonu görevini yürütüyordu.

Federasyonun resmi sitesinden yapılan açıklamada, "Ömrünü Türk karatesine adamış başkanımız Esat Delihasan'ı kaybettik. Delihasan ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun." ifadelerine yer verildi.

ESAT DELİHASAN KİMDİR?

1969 yılında Rize’de doğan Delihasan ilk ve ortaokul öğrenimini Rize’de tamamladıktan sonra, liseyi İstanbul’da bitirdi.

1984 yılında Eminönü Kültürel Karate İhtisas Spor Kulübü’nde Ali Koca nezaretinde karate çalışmalarına başladı.

1988 yılında Atilla Çeliktürk ve Hakan Alpay döneminde Milli Takıma seçilerek Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti.

1988 yılında yapılan Dünya Şampiyonası’nda dünyanın en iyi dövüşen sekiz sporcusundan biri olarak Türkiye’den ilk defa Dünya Karması’na seçildi.

120 kez milli formayı giydi. Defalarca uluslararası turnuvalarda ve şampiyonalarda madalya kazandı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübüne transfer oldu.

1995 yılında takımın başına antrenör olarak getirildi. 2008’den günümüze kadar Türkiye Karate Federasyonu Başkanlık görevini yapmıştır.