SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-11-2020 07:47   Güncelleme : 16-11-2020 07:47

Rize'de şok koronavirüs rakamları

Rize'de Koronavirüs ciddi rakamlara ulaştı. Edinilen bilgiye göre İl genelinde Koronavirüs bulaşan kişi sayısının günlük 150 kişiyi geçiyor. Tespit edilen kişilerin ise büyük çoğunluğunun evlerde karantina altında tutuluyor.

Rize'de şok koronavirüs rakamları

Rize'de Koronavirüs bulaşan kişi sayısı ciddi rakamlara ulaşmaya başladı. İl genelendi vatandaşların özellikle akraba ziyaretlerinde maske ve sosyal mesafe kuralarına dikkat etmemesi nedeniyle Koronavirüs rakamları bir anda patladı. Haziran ayında gurbetçilerin gelişi ile birlikte artan Koronavirüs rakamları, Kasım ayında da neredeyse önlenemez bir şekilde yükselmeye devam ediyor.

Vakaların Çoğu Evlerinde Karantina Da

Şu anda Rize'de Koronavirüs vakasının olmadığı mahalle, neredeyse kalmazken, Koronavirüs bulaştığı tespit edilen kişi sayısının ise başlangıcından bu yana 1000'i geçti. Tespit edilen bu vakaların çok büyük kısmının ağır semptomlar göstermediği için evlerinde karantina altına alınıp tedavi edildiği öğrenildi. Hasta sınıfına girmeyen bu vakalar belli bir süre karantina altında tutulurken testleri negatife döndüğünde karantina süreçleri bitiyor ve normal hayatlarına Geri Dönüyor.

Temaslı Ve Ya Virüs Nedeniyle Karantinayı İhlal Edenlere...

Koronavirüs testi pozitif çıkmış karantina da olan yada testi pozitif çıkan kişile temasta olan kişinin karantinasını ihlal etmesi durumunda cezai işlemler uygulansa da karantina ihlalleri Rize'de devam ediyor. Koronavirüs şüphesiyle karantinada olması gereken vatandaşları ekipler cadde ve sokaklarda toplayıp karantina yurdu olarak belirlenen Yeşilçay Erkek Yurduna 14 gün karantina için gönderiliyor. Karantina kurallarını ihlal eden kişilerin yemek masrafları kendileri tarafından karşılanıyor. Diğer karantinada olanların ise yemek ve diğer ücretleri devlet tarafından karşılanıyor.

Rize'de yaşanan bu artış sonrasında Rize Valiliği, özellikle yoğun olan cadde ve sokaklarda maske çıkarılmasından dolayı sigara içimini yasaklarken, vatandaşların da dost ve akraba ziyaretlerinde ise azami şekilde önem göstermesini istedi.