RİZE
Giriş Tarihi : 07-04-2021 00:14   Güncelleme : 07-04-2021 00:14

Rize Ziraatçılar derneğinde Müfit Akman Güven Tazeledi

Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şubesinin Ocak ayında yapılması gereken 12. Olağan Koronavirüs nedeniyle ertelenmişti.

Rize Ziraatçılar derneğinde Müfit Akman Güven Tazeledi

Rize Valiliği Rize Valiliği il pandemi kurulu kararı ile verilen izin doğrultusunda Maske-Mesafe ve Hijyen tedbirleri alınarak kurallara uygun olarak (Türkiye genelinde şube ve temsilcilikleri olan Kamu yararına tarıma hizmetleri olan ) Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şubesi 12. Olağan Genel Kurulu dernek şubemizde yapılmıştır. Alınan tedbirlere uygun genel kurul toplantısına uygun Katılan, Dernek organlarında görev alan tüm arkadaşlara teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şubesi Başkanı Müfit Akman kongrede yaptığı konuşmada, “Çaykur bölgenin sektörün teminatı ve sigortasıdır. Çay tarımı bölgede çoğunlukla küçük aile işletmeciliği şeklinde yapılmaktadır. Doğu Karadeniz’ de organik tarım yanında çay bahçelerinde, sürdürülebilir iyi tarım uygulamalarına geçilmelidir. Organik tarım aslında toprağın iyileştirilmesi projesidir. Yanlış uygulamalar sonucu Topraklarımız ve çay bahçelerimiz ekonomik ömrünü hızla kaybetmektedir. Çaykur tarafından Organik üretim çalışmaları havza bazlı Devlet desteği ile devam ettirilmelidir. Sektörde Yeni projelerle İstihdam ve Ekonomik girdi sağlanmalı, Projelerin amacı sektöre yenilik getirmeli; üreticinin gelirini arttırmalı, bahçeye sahip çıkılmasını sağlamalıdır. Çay Bahçelerinde 70-80 yıllık bahçeler bitki yaşlandı ekonomik ömrünü tamamlama noktasındadır, bu nedenle yenileme projesi başlatılmalıdır. Çaykur tarafından 23 yıldır yürütülen çay bahçelerinin budanması ve ıslahı projesi, budanmış alanların toplama hatası ve toprak kazılmadığı için, istenilen kalite, verim ve yeterli amaç sağlanamamıştır” dedi.

Yapılan Kongrede Müfit Akman başkanlığa seçilirken, Abdullah Okutan, Harun Akgül, Güray Kıvrak, Umut Yaşar Uzun yönetim kuruluna seçildi