BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 11-05-2022 10:03   Güncelleme : 11-05-2022 10:40

Rize Tarihinden Mümtaz Bir Portre: Rakıcıoğlu Arif Hikmet Bey

Rakıcıoğlu ailesi Rize ilinin saygın ailelerindedir. Kurtuluşa gönül veren Arif Hikmet Bey, simi adeta Rize Eğitim Tarihi ile özdeşleşen Rize Lisesi’nin unutulmaz öğretmeni Neriman Rakıcıoğlu, Rize’de sendikacılığın duayenlerinden Ömer Rahmi Rakıcı ve unutulmaz vali Yener Rakıcı bu geniş ailenin bireylerindendir.

Rize Tarihinden Mümtaz Bir Portre: Rakıcıoğlu Arif Hikmet Bey

 

Kurtuluşa Güç Verdi

Milli Mücadele dönemi ve kuruluşun ilk yıllarında Rize’den söz edildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Rakıcıoğlu Arif Hikmet Bey 1876 yılında Rize’de doğmuştur. Tevfik Bey’in oğlu, eski valilerden Yener Rakıcıoğlu ’nun dedesidir. İlk tahsilini Rize Merkez İptidaisinde başlayıp bitirdikten sonra Trabzon Sultanisine devam etmiş ve mezun olmuştur. Babası Tevfik beyin ölümü dolayısıyla öğrenimi devam ettiremeyip hayata atılmıştır. Ölünceye kadar da Dava Vekilliği (avukatlık) yapmak suretiyle Amme hizmetinde çalışmıştır. Meclis-i Umumî azalıklarında ve Hazine Vekilliklerinde bulunmuş olup 22 Mart 1942 Pazar gecesi ani bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur.

Rize’de Katliamı Önleyenlerdendi

Rakıcıoğlu Arif Bey’in esas hizmeti Millî Mücadele yıllarında bilhassa Rize’nin Rusların işgali altında olduğu sıralarda görülür. Rize’yi işgali döneminde Rizeli vatanseverler tarafından kurulan Kurtuluş̧ Komitesi içerisinde yer almıştır.  Şark Cephesi Kumandanı Vehip Paşa’nın da Rizelilere gönderdiği beyannamesinde yer aldığı gibi Rize’deki muvakkat hükümet temsilciliğinde çalışmış, hatta Rize’nin düşman işgali altında ki bir sırada «hazırlıkları yapılan» Rize katliamının önlenmesi için Rus Hükümetine başvuran Rizeli heyette bilfiil bulunmuş ve mühim bir rol oynamıştır. Türk ordusunun bölgeye gelip otoriteyi eline alana kadar Rize’nin yönetimi geçici olarak kendilerine verilen Şark’ı Mudafai Islama Cemiyeti yöneticileri arasında yer almıştır. Rize Belediye Meclisi’nin 1939 yılı Şubat ayı toplantısında Maliye Encümenine, 6 Nisan 1939 tarihli toplantısında ise Bütçe Encümenine seçildi.

Not: Rakıcıoğlu ailesinden Neriman Rakıcıoğlu, Ömer Rahmi Rakıcı ve Yener Rakıcı hakkında elimdeki bilgiler kısıtlıdır. Bu değerli isimlerle ilgili bilgi belge sahibi olanlar benimle paylaşırsa sevinirim.

Kaynak: Rize Kültür Dergisi Sayı 2 Sayfa 21

 

Fatih Sultan KAR / İST.

AdminAdmin