RİZE
Giriş Tarihi : 16-10-2020 11:59   Güncelleme : 16-10-2020 11:59

Rize Havalimanın Bitmesi Bekleniyor. Trabzon Endişeli

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 yıl önce atılan, tamamlandığında Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı olacak Rize- Artvin Havalimanı’nın yapım çalışmaları sürüyor.

Rize Havalimanın Bitmesi Bekleniyor. Trabzon Endişeli

 

Gece gündüz aralıksız kamyonlar ve hafriyat gemilerinin malzeme taşıdığı deniz dolgusunun yüzde 80'i tamamlandı.

 

Rize Artvin Havalimanının açılmasıyla birlikte Rize’de Turizm’e dair olumlu gelişmeler olacak. Trabzon ise bu durumdan endişeli. 20 Ekim 2020 tarihinde Trabzon Havalimanında aydınlatma çalışmaları yapılacak. Bu nedenle Trabzon havalimanı pisti 3 ay süreyle uçuşlara kapalı olacak ve gelen yolcular Ordu- Giresun havalimanına yönlendirilecek.

Trabzon’da Turizmciler havalimanının kapatılacağı konusunda oldukça endişeli. Edinilen bilgiye göre: Trabzon havalimanında ikinci bir pistin yapılması planlanıyor. Bu pistin yapılabilmesi için ise Rize – Artvin Havalimanının faaliyete geçmesi bekleniyor.

 

Trabzon havalimanında yapılması planlanan ikinci pistin çalışmaları ise yaklaşık 2 yıl sürecek. Bu nedenle 2 yıl boyunca Trabzon havalimanı yolcular Rize- Artvin havalimanına inecek ve Rizeli Turizmciler için bir gelir kaynağı olacak.

 

20 Ekim 2020 tarihi itibariyle yaklaşık 3 ay süreyle lokal 08:00 – 18:00 saatleri arasında pistte yapılacak aydınlatma çalışmaları nedeniyle uçuş trafiğe kapatılacağı öğrenildi.

İddiaya göre Trabzon’a ikinci bir pist yapılacak. Bu pist yapım işi için Rize Havalimanı’nın açılması bekleniyor. 2 sene boyunca kapatılarak uçuşlar Rize’ye aktarılacak.