RİZE
Giriş Tarihi : 03-05-2021 00:00   Güncelleme : 03-05-2021 21:53

Rize CHP’ Suç Duyurusuna Destek Oldu

İkizdere Eşkencederesi’ nda Cengiz İnşaata ait araçların doğa katliamını engellemek için eylem yapanları desteklemeye giden CHP il başkanı Saltuk Deniz, CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Hantal ve Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu İkizdere Jandarma ilçe Komutanlığına giderek Cengiz İnşaat hakkında suç duyurusunda bulundular.

Rize CHP’ Suç Duyurusuna Destek Oldu

 

 

Konuyla ilgili olarak CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz, “Bugün İkizdere'de Eskence Deresi Vadisini yağma eden suçlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bugün Eskence Deresi Vadisini yani yaşadıkları yaşam alanlarını korumak için mücadele eden köylülere müdahale emrini verenler hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

.Cengiz İnşaat hakkında suç duyurusunda bulunan CHP il başkanı Saltuk Deniz, vadisi yok olan köylüleri desteklemek için Eşkencederesi’ ne geldiğini kaydederek, “ Şu anda taş ocağı yapılmak istenen Eskence Vadisini gezdim. Orada bir doğa katliamı yapılmaktadır. Birçok açıdan suç işlenmektedir. Öncelikle Orman kanununa muhalefet edilmekte hiçbir kural ve kaide tanımadan ağaçlar kökü ile sökülmekte, bir çöp gibi yamaçlardan aşağı atılmaktadır. İş makineleri yaptıkları hafriyatı yamaçtan aşağıya gelişi güzel bırakmakta, aşağıda Gürdere Köyü sakinlerinin içme suyu olarak kullandığı derenin üstünün kapanmasına, kaya, toprak ve ağaç kırıkları ile doldurulmasına, böylece suyun kirletilmesine neden olunmakta olduğunu gördüm, tespit ettim. Ayrıca insanların kendi yaşam alanlarını koruma adına alanda bulunmalarını engellenmesinin de hak arama hürriyetini de engellenmesi anlamındadır. Ağaçların kesilmesi, hafriyatların dökülmesi, suların kirlenmesi, hak arama hürriyetinin engellenmesi suçtur. Aynı zamanda ÇED kapsamında verilen taahhütlere uyumsuz çalışmaların denetlenmemesi de kamu görevlilerinin görevi kötüye kullanma suçunu işlediğini göstermektedir. Alanda iki iş makinesi operatörü vardır. Bu kişiler keyfi bir şekilde gözlerine kestirdikleri yerden yol yapma adı altında bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara nezaret eden herhangi bir orman muhafaza görevlisi, Çevre bakanlığı temsilcisi, İl özel idare ruhsat dairesi yetkilisi, ocağın sahibi gözüken Ulaştırma ve alt yapı bakanlığı yetkilisi yoktur. Bu şekilde keyfi bir çalışmanın sürdürülmesine sebebiyet verenler suç işlemektedir. Görevi kötüye kullanmaktadır. Diğer bir suçta yurttaşların çevreyi koruma ödevine dair Anayasal hükümlülüğünü yerine getirilmesi kapsamında alanda bulunan yurttaşların alana bulunmasını engelleyen, güç kullanılması talimatı verenlerin tespiti ile gerekli soruşturmanın yapılması konusunda suç duyurusunda bulunuyorum” dedi