RİZE
Giriş Tarihi : 18-10-2020 08:36   Güncelleme : 18-10-2020 08:36

Rize Belediyesi Mangal Kömürü Üretmek İçin Harekete Geçti

Rize Belediyesinin Projelendirdiği çay çöpünden mangal kömürü üretme projesi için Rize Organize Sanayi bölgesinde çalışmalar başlatıldı

Rize Belediyesi Mangal Kömürü Üretmek İçin Harekete Geçti

 

 

Rize Belediyesinin Projelendirdiği çay çöpünden mangal kömürü üretme projesi için Rize Organize Sanayi bölgesinde çalışmalar başlatıldı. Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, bu proje ile belediyeye katma değer katacaklarını belirtti.

Rize Organize sanaydı bölgesinde kurulacak tesisle ilgili çalışmaların başlatıldığını kaydeden Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Yapılacak olan tesis, çay çöpünü işleyerek mangal kömürü haline dönüştürecek ve ayrıca dönüşüm sırasında elde edilen yağ oranı ile oluşacak olan gazdan elektrik enerjisi üretimi sağlanarak iki ayrı gelir elde edilecek” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin konuyla ilgili açıklamasında, “Bugün Rize Belediyesi için önemli bir gün ve ekibimizle birlikte Rize Organize Sanayi Bölgesinde mangal kömürü tesisini inşaat çalışmalarına start vermiş bulunmaktayız. Organize Sanayi Bölgemizde Rize Belediyesi adına RİBELKENT Şirketimiz 12 dönümlük bir arazi kiraladı. İnşaat alanımızda hem mangal kömürü hem de elektrik üretimi elde edebileceğimiz bir tesisi hayata geçirmek için çalışma başlattık. İlimizde bilindiği üzere ÇAYKUR’un işlemiş olduğu yıllık çay üretiminden arta kalan çay çöpünü yapacağımız bu tesiste işleyerek mangal kömürü haline dönüştüreceğiz. ÇAYKUR’la yıllık 10 bin ton çay çöpü alım anlaşması yaptık. Ayrıca bunun yanında yine aynı tesisimizde üretim aşamasında çay çöpünün içerisinden %16’lık bir oranda yağ çıktığı için oluşacak olan gazdan 0.8 MWth’lık elektrik üretimi elde edilecek. Bu sektörde Türkiye’nin büyük oranda yapmış olduğu ithalatın bir kısmını yerli ve milli olarak bu bölgede üretmiş olacağız. Bunu hem çayımızın değerlendirilmesi, hem de Rize Belediyesine önemli bir gelir sağlamak adına yapıyoruz. Aynı zamanda bu gelir ilerleyen yıllarda vatandaşımıza da hizmet olarak geri dönecektir. Tesisimizi 5 ay gibi bir zaman dilimi içerisinde aktif hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.