EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-01-2021 11:11   Güncelleme : 06-01-2021 11:11

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ÜNİ-DOKAP Dönem Başkanlığını Giresun Üniversitesi'ne Devretti

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Üniversiteler Birliğinin (ÜNİ-DOKAP) 2021 yılı dönem başkanlığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde gerçekleştirilen törenle Giresun Üniversitesine devredildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ÜNİ-DOKAP Dönem Başkanlığını Giresun Üniversitesi'ne Devretti

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Üniversiteler Birliğinin (ÜNİ-DOKAP) Dönem Başkanlığını Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can'a devretti.

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman başkanlığında, RTEÜ Rektörlük Toplantı Salonu’nda online olarak gerçekleştirilen törene; DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu ve üniversite temsilcileri katıldı.

Törende, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can birer konuşma gerçekleştirdi.

DOKAP Başkanı Hakan Gültekin konuşmasında, ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için bölge kurumlarının bir araya gelmesinin önemine değinerek, “Üniversiteler bölgenin gelişmesi için ciddi desteği olan kurumlardır. Ve üniversitelerimize büyük görevler düşmektedir. ÜNİ-DOKAP bu anlamda önemli bir birliktir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman konuşmasına, ÜNİ-DOKAP 2020 yılı dönem başkanlığında yapmış oldukları bazı çalışmaları anlatarak başladı.

Rektör Karaman, bu birlikteliğin 15 üniversitenin tecrübe paylaşımı, alt yapı paylaşımı, gerektiğinde ortak hareket eme ve sorunların çözümünde bölgesel güç olma gibi birçok konuda faydalı olan ve gittikçe kurumsallaşan bir birliktelik olduğunu belirtti.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu birlikteliğin üniversitelerimizin yapıcı katkısı ve yaklaşımı ile daha iyi noktalara taşınacağına inandığını ifade eden Rektör Karaman, “Dönem başkanlığımız boyunca vermiş olduğunuz desteklerden dolayı başta siz değerli rektörlere, DOKAP Başkanı Sayın Hakan Gültekin'e, stratejik kurulda yer alan öğretim üyelerine, sekretaryasını yapan mesai arkadaşlarıma ve kısacası katkı sunan herkese şahsım ve ÜNİ-DOKAP adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Dönem başkanlığını teslim alacak olan Giresun Üniversitesine ve değerli Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can hocama hayırlı olsun diyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can ise konuşmasında, ülkemizin en büyük eksikliklerinden birinin toplumla, iş dünyası ile sanayi ile gerekli düzeyde iş birliği içine girememesi olduğunu ifade ederek, “ Son yıllarda bu anlamda çalışmalar gerçekleşmektedir ve bu son derece önemlidir. 2016 yılında bölgede hizmet vermeye başlayan ÜNİ-DOKAP platformunu da ülkemizin ve bölgemizin kalkınması adına çok önemsiyorum. Daha önce dönem başkanlığını başarıyla yürüten hocalarıma teşekkür ediyorum. Yeni dönemde de daha kuvvetli iş birlikleri yaparak güzel işlere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ile Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can devir teslim protokolünü imzaladı.

Toplantının sonunda, Rektör Karaman ve Rektör Can günün anısına karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Törenin ardından Rektör Can, RTEÜ anı defterini imzaladı.