SİYASET
Giriş Tarihi : 05-06-2021 01:57   Güncelleme : 05-06-2021 01:57

Özgür Özel’den AKP’ye ‘10 bin dolar’ çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Edirne’de düzenlediği basın toplantısında iktidara yüklendi. 10 bin dolar rüşvet alan milletvekilinin pazar günü yayınlanacak bir videoya bırakılmaması konusunda çağrı yapan Özel, “Süleyman Soylu, kendine güveniyorsa Meclis’te soruşturulmalıdır. Aklanabiliyorsa aklanmalıdır. Aklanmıyorsa bunun hesabını mutlaka vermelidir” dedi.

Özgür Özel’den AKP’ye ‘10 bin dolar’ çağrısı

 


Edirne’de Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) açılışı öncesi Parti il binasında gazetecilerle bir araya gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gündemi bulandırmaya çalıştığını belirten Özel, “Bu iddia, bir siyasetçinin mafya liderinden ayda 10 bin dolar aldığı iddiasıdır. Bu iddiayı, tartışmalar kendi üzerinden gitsin diye ortaya atmıştır” dedi.


ANKA’nın aktardığına göre, suç örgütü lideri Sedat Peker’den 10 bin dolar alan siyasetçinin, Peker’in video yayınlayacağı Pazar gününden önce açıklanması çağrısında bulunan Özel, şunları ifade etti:

“Sayın Genel Başkanımız Salı günü bu kez Meclis Başkanını meseleye bir başka şekilde ustalıkla dahil ederek onu harekete geçirmek üzere soruyu sordu. O dakikadan itibaren nasırına basılmış Mustafa Şentop, nihayet hareketlenmeye, konuşmaya başladı. Ağzından çıkan hadsiz, hakaretamiz, küçültücü ifadelerin hepsi Mustafa Şentop'un kendi seviyesini gösterir. Ancak o sırada 'Bence de bu isim açıklanmalıdır' diyerek Süleyman Soylu'ya yapması gereken çağrıyı nihayet yapmıştır. Eğer bunları yaptığında kamuoyuyla paylaşsaydı, çekinmeseydi, gerilmeseydi, salı günü ‘açtırma kutuyu, söyletme kötüyü’ noktasına gelmezdik. Ama Salı günü kendisinin nasırına basılınca nihayet bir şeyler söylemeye başlamıştır. Çağrımızı tekrar edelim. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu 10 bin dolar rüşveti alan siyasetçiyi açıklama işini, Pazar günü yayınlanacak bir kasete bırakmayın. Bunu, bugünden Süleyman Soylu’nun açıklaması, Meclis Başkanı’nın da Meclis’in üzerine atılmış olan bu iftiradan Meclis’i bir an önce arındırması gerekmektedir.”

MECLİS BAŞKANI’NA SESLENDİ

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a seslenerek, soruşturma komisyonu için hiçbir partinin 301 Milletvekiline sahip olmadığına dikkat çeken Özel, “Meclis başkanı eğer samimiyse, önce partisine çağrıda bulunmalı. Biz muhalefet olarak eksiksiz olarak bu oluşuma destek veririz. Süleyman Soylu ‘Bu ismi sadece savcıya söylerim’ diyor. Anayasamızın 106. maddesine göre Bakanlar görev yaptığı süre ve bakanlık sonrasında da Savcılığa çağıramıyorlar. Soylu bunu bildiği için böyle diyor. Süleyman Soylu, kendine güveniyorsa Meclis’te soruşturulmalıdır. Aklanabiliyorsa aklanmalıdır. Aklanmıyorsa bunun hesabını mutlaka vermelidir” diye konuştu.

‘SİYASİ ALZHEİMER’ SÖZLERİNE YANIT

Meclis Başkanı Şentop’un, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için kullandığı “Siyasi Alzheimer” sözünü hatırlatan Özel, bu konuda da şunları söyledi:

“Siyasi Alzheimer, yapılanları edilenleri unutma hastalığıdır. Mustafa Şentop, yıllar önce kendi çocuklarını FETÖ’nün okuluna yolladı da, şimdi siyasi alzheimer’a mı uğramamızı bekliyor? ‘Siyasi alzheimer dersek, geçmişte FETÖ hakkında yaptığı konuşmalara ve eylemlere bakarız’ dedik. Şentop açıklama yapmış, ‘Çocuklarımla uğraşıyorlar’ demiş. Bizim uğraştığımız sayın Şentop’un çocuğu değil. Bugün Türkiye’de insanlar, ‘çocuğunu FETÖ’nün okuluna yolladın’ veya ‘FETÖ’nün dershanesinde ücretsiz olarak fetih burs vermiş orada okudu’ diye memuriyetten atılacak, hiçbir şey demeyeceksiniz. İnsanların çocuklarının bir dershanenin önünden geçmeleri, o insanlar için suçlama konusu olacak. Hiçbir şey demeyeceksiniz. Kendi çocuğunuzun hatırlatıldığı anda ‘çocuklarımla uğraşmasınlar’ Çocukla uğraşılmıyor. 10 yaşındaki çocuğun ne bilinci var? Çocuğu alıp da FETÖ’nün okuluna veren sensin, bunun hesabını verecek olan da sensin. Kendisi açısından bir muafiyet yaratmaya çalışıyor.”