GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-06-2021 00:46   Güncelleme : 06-06-2021 00:46

Müsilaj felaketi dünya basınında: Uzaydan gelmiş gibi

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyasıyla ilgili AFP'nin hazırladığı haberde, "Buradaki tüm deniz salyangozları öldü" diyen bir balıkçının sözlerine yer verilirken, CNN'in kıdemli muhabiri Arwa Damon tarafından hazırlanan haberde ise deniz salyasından "uzaydan gelmiş gibi" ifadeleriyle bahsedildi.

Müsilaj felaketi dünya basınında: Uzaydan gelmiş gibi

 

 

Marmara Denizi'nin ölümü olarak adlandırılan deniz salyası felaketi dünya basınında da yer almaya devam ediyor.

"TÜM DENİZ SALYANGOZLARI ÖLDÜ"

T24'ün haberine göre, Fransız haber ajansı AFP, müsilajın balıkçıları nasıl etkilediğiyle ilgili bir haber hazırladı. Ajansa konuşan balıkçı Mahsum Doğa, "Tabii ki işimizi etkiliyor. Bu şey kabuklu deniz hayvanlarına ne yapıyor biliyor musunuz? Açıldıktan sonra kapanamıyorlar, her yerlerine giriyor. Buradaki tüm deniz salyangozları öldü" dedi.

"TIPKI BİR ÇADIR GİBİ"


İstanbul Üniversitesi'nden biyoloji profesörü Muharrem Balcı da müsilajın tıpkı bir çadır gibi deniz tabanını örtmeye başladığını ifade etti. Balcı bu durumun deniz canlılarını zehirleyebileceğini ve bir çözüm bulunmazsa çevrenin çürümüş yumurta gibi kokacağını ifade etti.

AFP'NİN HABERİNDE AK PARTİ VE MHP DETAYI

AFP, AK Parti ve MHP'nin TBMM'de deniz salyasını inceleyecek bir komite kurulmasını da engellediğine dikkat çekti.

"UZAYDAN GELMİŞ GİBİ"

ABD'nin en çok izlenen televizyon kanallarından CNN'in kıdemli muhabiri Arwa Damon da konuyla ilgili bir haber hazırladı. Haber, "Bir şeyler çok yanlış gidiyor; uzaydan gelmiş gibi duran balçık burada suyun içindeki tüm yaşamı boğuyor" ifadeleriyle başlıyor.


Damon, müsilaja boğulmş suya dalarken, "Sanki hiçbir şeyin değişmemesi durumunda gelecekte olacaklara dalıyormuşum gibi hissediyorum" dedi.