RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 23-05-2021 00:00   Güncelleme : 24-05-2021 00:34

Milli Parti İhtiyaç olduğu İçin Kuruldu

Kısa bir süre önce kurulan Milli Pati’ nin Rizeli Genel başkanı Muhammet Uzun, bu haftaki röportaj masasının konuğu oldu. Milli Partinin neden kurulduğundan çay fiyatına ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e Rize’de saldırısına yönelik sorduğumuz sorulara dobraca cevap verdi.

Milli Parti İhtiyaç olduğu İçin Kuruldu

 

 

*Sayın Genel Başkan Rize’li olarak açıklanan taban fiyata nasıl bakıyorsunuz?

Muhammet UZUN: “Açıklanan taban fiyatı doğru bulmadım. Ama ekonomik şartlar göz önüne alındığında yaş çaya verilen yüzde 18 iyi bir rakam olarak kabul edilebilir. Fakat yüzde 40 lık bir gerçek enflasyona mahkûm eden sebeplerin iyi incelenmesi lazım. Ülkemizin ekonomik kaynakları sömürülmüş, lüks ve şatafat içerisinde bir hayat sürdürülmüş, yandaş müteahhitler, yandaş basın mensupları zirveye taşınmış vatandaşa yüzde 18 reva görülmüşse bunu şiddetle reddederim. Çayın Maliyet Girdileri oldukça yüksek olduğunu düşünürsek bu rakam komik bir hale geliyor. Bir ton gübre 1 yıl önce 2 bin lira iken bu gün 3200 liradan gübre satılıyor. Ayrıca işçi maliyetleri bir ton çay için 1150 lira oldu. Bunun yanı sıra çay alanlarını temizlemek ayrı bir maliyet gerektiriyor. Budama yapılan çaylık alanlarında dalların ayrılması ayrı bir külfettir. Bu nedenle çay üreticisi açıklanan taban fiyatla enflasyon altında ezdirilmiştir”

  •           *               *             *                     *

*Sayın Genel başkan Türkiye’ de yüzün üzerinde siyasi parti varken Neden Milli Parti’yi kurdunuz?

Muhammet UZUN “Biz Milli Partiyi kurma gerekçemiz ülkemizin birçok sorunu olması, bu sorunları bu güne kadar çözülememiş olmasıdır. Bu sorunları üç ana başlıkta toparlayabiliriz. Bu üç nedenden biri bütün milleti etkileyen ekonomik sıkıntıdır. Çöpten ekmek toplayan, Pazar sonrası çürük meyve ve sebzeler arasında sağlam sebze meyve arayan vatandaşlarımızın her geçen gün artmasıdır. Kısaca ekonominin doğru yönetilmediğini gördük. İkinci neden ise hukuk sisteminin siyasallaşmasıdır. Hâkim ve savcılara tepeden açıklama yaparak adeta gönderme yapılıyor ve mahkeme kararları sonuçlarına bu şekilde müdahale ediliyor. Milli Parti olarak bağımsız yargıdan yana taraf olduğumuzu açıkça ilan ediyoruz. Milli Parti olarak hukukun bir gün herkese lazım olacağını dillendiriyoruz. Milli Partiyi kurmamızın 3. Nedeni ise diş siyasette ülkemizin itibarını yitirmiş olmasıdır. Kapıda bekleyen bir Türkiye’ den kapıda bekleten bir Türkiye mücadelesini vermek için Milli Partiyi kurduk.  Milli Parti ülke itibarı noktasında milletimizin şahsına münhasır ağır itham ve çirkin davranış sergileyen emperyalist güçlere karşı dimdik ayakta durabilecek milli iradeyi temsil edebilecek milletin yumruğunu masaya vurarak gücünü tüm Dünyaya ilan edebilecek anlayışla Milli Parti kuruldu”.

                   *                                     *                                          *

 

*Sayın Genel Başkan teşkilat çalışmaları nasıl gidiyor? Partiniz seçime girecek seviyeye ne zaman gelecek?

Muhammet UZUN “ Teşkilatlanma çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Çoğu Büyükşehir olmak üzere 40 il ve bu illere bağlı ilçelerde teşkilatlanmış durumdayız. Hali hazırda olan teşkilatlanmalarımız pandemi nedeniyle ilan edilmedi. Tabelasını takmaya başladığımız teşkilatlarımızı Pazartesi itibariyle hazır hale getireceğiz. Hedefimiz 81 il ve tüm ilçelerde teşkilatlanıp ülke yönetimine söz sahibi olmaktır. Ülkemizin sırtına yük olan, yorulan iktidarı dinlendirmeye çekip dinamik, güçlü kadromuzla seçime girip ülke yönetimini devralmak, aziz milletimize ve Yüce rabbimizin izniyle hizmet etmektir. Milletimiz emin olsun ki ekonomisi hiç edilen, bütün ekonomik dengeleri bozulan, fakirleştirilen, ülkemizi yeniden ayağa kaldırmak için gece gün çalışacağız”

                         *                                 *                                    *

*Sayın Genel Başkan Milli Partinin kurulma sebeplerinden biride Diş Politik dediniz. Bı konuyu biraz açar mısınız?

Muhammet UZUN: “Diş siyasette maalesef mevcut iktidar sınıfta kalmıştır. Suriye konusunda Kardeşim Esat ile başlayarak daha sonra Eset’ e döndüler. Şam’ da Cuma namazı kılmayı hayal ettiler Süleyman Şah’ ın kemiklerini sızlatarak sandukasını Türkiye topraklarına yakın bir yere taşımak zorunda kaldılar. Akabinde Eset’ i tekrar Kardeşim Esat’a çevirmeye çalışıyorlar. Milli Parti olarak başından beri Suriye’ de Esat olmadan kalıcı çözüm olmayacağını defalarca ifade ettik. AKP Hükümetinin ta başından beri Suriye politikası bize göre çok yanlış olduğunu söyledik. Bu yanlışlık diş siyaset açısından çok tehlikeli sonuçlar doğuracak bir ifadedir. Terör örgütü YPG-PKK’ yi 30 bin km karenin ötesine çekilmelidir demek ötesine asla müdahale edilmeyeceği anlamına gelir.. Bu terör örgütüne açıkça serbestlik alanı tanır. Milli Parti olarak bu anlayışı asla kabul etmeyiz. Milli parti olarak değil 30 bin kilometre kare ötesine 330 bin kilometrekare ötreye taşınsalar onlara nefes aldırmayız. Tepelerine binip devlete ihanetin bedelini ödetiriz. Milli Parti her zaman ifade ettiği gibi her türlü milli politikayı destekleyecek, yeri geldiğinde rakiplerinin bile doğru politikasını ayakta alkışlayacak partidir. Mevcut iktidarın yapmış olduğu tek doğru diş politika Kuzey Irak’ ta sembolikte olsa asker bulundurmamızdır. Kerkük ve Musul’ da askeri varlığımızın olması önemlidir. Bu dünyaya önemli bir mesajdır. Kerkük, Musul Türk toprağıdır. Bu mesajı dünyaya veren Atatürk’ tur”

*                                           *                                 *

 

*Sayın Genel Başkan, önceki gün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Rize gezisi sırasında İkizdere ve Çayeli ilçelerinde saldırıya uğradı. Bu konuda ne diyorsunuz?

Muhammet UZUN: “Sayın Akşener’ in hareketi tam olarak anlaşılmıyor AKP Genel Başkanına sözlü saldırıdan sonra Rize’ ye gelmesi provokasyon olarak görülebilir. Ama AKP lilerin bu olayı körüklediğini düşünen vatandaşın bir kısmını havaya sokup provokasyon amacıyla kullanmış olabilir. Bu tür olayların olması vatandaşı kamplaşmaya götürür. Rizeli hemşerilerimiz misafirperverdir, cömerttir, merttir, vatanseverdir. Sevgi ve saygının ne anlama geldiğini bilen koca yürekli insanlardır. Bu olayı Rizelilere mal edemeyiz. Bir kısım insanlar provokasyona ön ayak olduğunu düşünüyorum. Bir takım kişilerin hareketiyle başlayan olaylar nedeniyle bütün Rizeliler suçlanamaz. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ den tüm misafirperver Rizeliler adına özür dilerim” dedi