RİZE
Giriş Tarihi : 01-05-2021 11:30   Güncelleme : 02-05-2021 02:09

Kovit-19 Dünya Siyonizminin bir oyunudur

www.haberetanik.com olarak oluşturduğumuz Röportaj masasının konuğu Çay Sanayicileri Derneği başkanı, Bey-çay Yönetim Kurulu başkanı ve Saadet Partisi GİK Üyesi Hasan Uzun oldu.

Kovit-19 Dünya Siyonizminin bir oyunudur

 

Sayın Uzun ile özellikle çay sektörü konusunda konuştuk. Sayın Uzun Kovit-19 ‘un siyonizmin bir oyunu olduğunu ve bu oyunla dünyayı esir almaya çalıştığını söyledi

*Yaş çay taban fiyatı sizce ne olmalıdır?

Hasan UZUN: “Yaş çay fiyatı devletin açıkladığı enflasyon yüzde 15tur. Geçen yıl yüzde 12 çaya zam yapıldı. Bu8 güne kadar enflasyon artı yüzde 3 iyileştirme çaya taban fiyat veriliyordu. Geçen yıl verilmedi. Bu yılda geçen yıl verilmeyen iyileştirme artı bu yılda enflasyon üstü iyileştirme ile birlikte toplam yüzde 21 yaş çaya zam yapılmalıdır. Verilecek bu zamla müstahsil enflasyona ezdirilmemiş olur. Eğer yaş çaya zam yapıp kuru çaya zam yapılmazsa bu kez çay imalatçı firmaları çay üreticilerini ezmiş olur. Bunun sorumlusu da çay sanayicileri ve imalatçıları değildir. Yaş çaya zam yapıp kuru çaya zam yapmayan iktidar sorumlu olur. Hiçbir iktidar çay sanayici ve imalatçılarını kötü adam yapıp kendileri iyi adam rolüne bürünemez. Çay sanayicisi olarak hakkımızı helal etmeyiz”.

*Çay ithalatı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Hasan UZUN: “AKP iktidarı döneminde çay ithalatı ve kaçak çay konusunda yeterli tedbirler alınmamıştır. Şu pandemi döneminde dahi ithal çayın durdurulmaması bölgenin insanına büyük bir ihanettir”

*Bir iş insanı olarak Rize’deki ekonomi nasıl durumdadır?

Hasan UZUN: “Rize’ de 2 çeşit ekonominin varlığından söz edebiliriz. Bunların ilki AKP yönetiminin ekonomisidir. Orada her şey güzeldir. İşler tıkırında saat gibi çalışıyordur. Onları ekonomik sıkıntılar etkilemez. İkincisi ise vatandaşın ekonomisidir. Vatandaşın ekonomisi çokmuş durumdadır. Pandemi dolayısıyla birçok esnaf kapanmış durumda, açık olanlarda zararına çalışıyor, eşten dosttan aldıkları borçlarla vergilerini, personelinin paralarını ödüyor. Bu işletmelerde çalışanlarda mağdur durumdadır. Kovit-19 üretildi millet yat-kalk sürünüyor. Burnu akan nezle oluyor. Soğuk su içip vücut kırıklık yaşarken test yaptıranlar pozitif çıkıyor. Bu şekilde dünya siyonizmine hizmet ediliyor”

*RTEÜ de bir çay kanunu yapılıyor. Bu kanunla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Hasan UZUN: “geçen yıl MHP Rize il Başkanlığı bir çay kanunu hazırlatmıştı. Bu kanun vatandaşı kovalama kanunuydu. Şimdi de Üniversitede de hazırlanan kanun vatandaşı oyalama kanunudur. Çay kanunu çıkartmak isteniyorsa çok büyük emek verilen 2000 li yılların başında Rize Ticaret Borsası başkanı Mehmet Erdoğan öncülüğünde o zamanki AKP Milletvekili B. Ali Bayramoğlu’ nun da içinde olduğu bir komisyon tarafından hazırlanan yasa çıkartılsın. O taslakta düzeltilmesi gereken maddeler varsa onlar düzeltilebilir. Buna hem sanayiciler, hem müstahsil hem de idareciler uyar. Bu yasa hem çay sektörünü hem de birçok tarım sektörünü ilgilendiren bir yasadır. Bu taslakta verimli bir çalışma yapılmıştır. Bu taslakta başta Borsa Başkanı Mehmet Erdoğan olmak üzere Çay sanayicileri derneği başkanı, Bey-çay Yönetim Kurulu başkanı ve Saadet Partisi GİK Üyesi olarak kendilerine teşekkür ediyorum. AKP eğer çay kanunu yapmak istiyorsa milleti oyalamayı, kovalamayı bıraksın borsa tarafından hazırlanan tasarı metnini TBMM’ ye götürsün”

*Bu yıl gübreye yüzde 30 dolayında zam oldu. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Hasan UZUN: “Gübre fiyatlarına yüzde 30 civarında zam yapılmasının nedeni Türk çiftçisinin tarımdan vaz geçirilmek istenmesidir. Bu hükümetin çayın ithaline izin verdiği gibi diğer tarım ürünlerinin de ithalini kolaylaştırmak için yapılan bir oyundur