SİYASET
Giriş Tarihi : 19-02-2021 12:44   Güncelleme : 19-02-2021 12:44

Kemal Kılıçdaroğlu: "5 tane soru sordum, niye bu kadar alındılar?"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu:

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları:

Şehitlerimiz hepimizin şehidi. Bölücü terör örgütünü hep beraber kınamalıyız. Bölücü teör örgütüne söylenmesi gereken her şey söylenmiştir. Devletin diline uygun. MSB bölücü terör örgütü der, biz de kullanıyoruz. Bölücü terör örgütünün reklamını yapmak zorudna değiliz.  Başarısızlık var. Erdoğan söylüyor. Terör örgütü rehin alıyor. Erdoğan esir diyor. Ben esir deseydim kim bilir neler olurdu. 17 Şubat sayın Erdoğan açıklama yapıyor: Operasyonun sorumlusu cumhurbaşkanından bakanlarından elbette Türkiye Cumhuriyeti'dir. 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde devletinde devletini beceriksiz diye suçlayan ikinci bir cumhurbaşkanı oldu mu? Devleti yöneten kim? Kılıçdaroğlu mu? Ben olsam sorumluluğu alırım. Derim ki; Bir talimat verdim olmadı. 16 şehit içi görevimden ayrılıyorum.

Başarısızlık vardır. Dillendiren de Sayın Erdoğan'dır. Başarısızlığın faturasını bana değil talimatı verene çıkartacaksınız. Talimatı kim verdi? Ben 5 tane soru sordum. Niye bu kadar alındılar? Cevabını da hala almış değilim. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün vatandaşlarımız, gaziler, şehitler için sordum. 

Bu soruların yanıtını bulamadığım için cevabını bekliyorum. Hakaret etmesin, cevap versin. 5 buçuk 6 yıldır bunlar ellerinde. Çıksın anlatsınlar. Bölücü terör örgütü tutuyor ellerinde. Siz İstanbul seçimlerinde gittiniz bölücü terör örgütü başından mektup aldınız. Neden aynı kişiden 13 kişiyi bırakın diye bir çağrı mektubu istemiyorsunuz? Sorularımın cevabını istiyorum. Hakaretler geliyor arka arkaya.

16 şehidimizin hakkını ve hukukunu hayatımın son anına kadar savunacağım. Bu ülkede insanlar kolay yetişmiyor. Kendi ülkesi için hayatını feda insanların sorumluluğunu birilerinin üstlenmesi lazım.

Mustafa Destici'nin açıklamalarından öne çıkan satır başları:

Bugünkü ziyaretimizin sebebi yeni anayasa konusu. Biz daha önce de ifade ettik. Bu çağrıyı olumlu ve samimi buluyoruz. Terörle mücadele hepimizin ortak meselesi. Burada asıl olan bu evlatlarımızı, askerlerimizi kaçıran ve öldüren terör örgütüdür. Direk suçlusu ve muhattabı odur.