RİZE
Giriş Tarihi : 14-02-2021 13:19   Güncelleme : 14-02-2021 13:19

Kalender Tüm Hafızların Dünya Hafızlar Haftasını Kutladı

Evrensel Hafızlar Derneği Rize Şube Başkanı Ali Kalender Her yıl Üç Ayların ilk haftası kutlanan Dünya hafızlar haftası münasebeti ile açıklamalarda bulundu.

Kalender Tüm Hafızların Dünya Hafızlar Haftasını Kutladı

 

 

 

Haber: Cevahir Topaloğlu

2006 yılında kurulan 2009 yılında aktif faliyetlerine başlayan Evrensel hafızlar derneği 2009 yılında üç ayların ilk haftasını Dünya hafızlar haftası olarak ilan etmiş ve o günden beri üç ayların ilk haftası hafızlar haftası olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler yapılmakta dır.

Bu yıl üçayların başlaması ve hafızlar haftası münasebeti ile Ehad Rize Şube Başkanı Ali KALENDER açıklamalarda bulunarak, tüm hafızların haftasını kutladı.

Ehah Rize Şube Başkanı Ali Kalender açıklamasının devamında ise; "Kuruluşundan bu

[09:01, 14.02.2021] CevahirTopaloglu: Akif sadece yazı ve şiirleri ile değil İstanbul’un Beyazıt, Fatih ve Süleymaniye camilerinden Balıkesir Zağanos Paşa Cami’ne kadar, Kastamonu Nasrullah Camii’nden Ankara Hacı Bayram Camii’ne kadar Anadolu’nun pek çok ilindeki vaazları ile milletimizin istiklalini tekrar kazanacağına olan inancını her fırsatta dile getirerek cephede Mehmetçiğe, camide milletimize sürekli cesaret, ümit ve moral-motivasyon desteği sağlayarak adeta milli mücadelenin tohumlarını ekmiştir.

Tüm bu yazıların, şiirlerin ve vaazların zirvesi olan İstiklal Marşımız bir milletin azmini, mücadelesini, kararlılığını ve zafere olan inancını en güzel şekilde yansıtmaktadır.

Allah’ın izni ve Sütçü İmamların, Hafız Ali Efendilerin, Nene Hatunların, Şerife bacıların azim ve gayretleri ile küffar bozguna uğratılmış, düşman yurdumuzdan çıkarılmış, Anadolu coğrafyası İslam diyarı olarak kalmıştır.

 

“Hafızlar, Kur`an ve sünnetin hamisidirler”

Milli Şairimiz Hafız Mehmet Akif Ersoy’un da hayatında görüldüğü üzere hafızlar, tarih boyunca evde, okulda, iş yerinde, devlet dairesinde özetle hayatın her aşamasında üsve-i hasene olan Efendimizin (s.a.v.) ve O’nun güzide ashabının yolundan yürüyerek her daim hayra motor, şerre fren olma gayretinde olmuşlardır.

Hafızlar, Peygamber Efendimizden (s.a.v.) günümüze on dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur'an'ın canlı şahitleri olarak dinimizin emirlerini, ezanımızı ve mukaddesatımızı nesilden nesile aktarma gayretinde olacaklardır.

“İyi bilinmelidir ki: Manevi Tahribatın ilacı Kur’an’dır”

Manevi tahribatın yaygınlaştığı günümüzde Kur’an’a olan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaktadır. Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın işgal ettiği dünyamızın tek kurtuluşu Kur’an ve sünnete sarılmaktır.

İnançsızlığın veba gibi yayıldığı bu asırda insanlık, Kur’an’ın ruhuna, her zamankinden daha fazla muhtaçtır. Aslını kaybetmiş, özünden uzaklaşmış toplumlara şifa olacak ruh, Kur’an ve sünnettedir. Uhuvvet, muhabbet, hoşgörü, diğergamlık, birlik ve beraberlik başta olmak üzere toplumun tüm ihtiyaçları, bu çağın tüm hastalıklarının ilacı Kur’an’ dadır.

Evrensel Hafızlar Derneği olarak 2021 İstiklal Marşı Yılı’na özel “Hafız Mehmet Akif Ersoy ve Gönüllülük” konulu kompozisyon yarışması organize etmeyi planlıyoruz. Kompozisyon yarışması şartnamesini ve yarışma ile ilgili diğer bilgileri İstiklal Marşımızın kabul günü olan 12 Mart 2021’de düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile vatandaşlarımızla paylaşacağız.

 Evrensel Hafızlar Derneği, ülkemizdeki hafızları tespit ederek, hafızlarla irtibata geçmeyi, hafızlıklarının korunmasına destek olmayı, eğitim-öğretimlerine daha verimli bir şekilde devam edebilmelerine, istihdamlarına ve kendilerini geliştirmelerine yönelik pek çok çalışma yaparak hafızların Kur’an hizmetlerinde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla Hafızlar Bilgi Sistemi geliştirmiştir. Dünya Hafızlar haftasının hafızlık müessesesi ve İslam âlemine hayırlı olmasın