RİZE
Giriş Tarihi : 12-02-2021 18:25   Güncelleme : 12-02-2021 18:25

Kaçırılan Gemideki 3'ü Rizeli 15 Denizci Kurtarıldı

Batı Afrika ülkesi Nijerya açıklarında Gine Körfezi’nde seyir halindeyken kaçırılan Mozart adlı Türk konteyner gemisinin 15 personeli kurtarıldı.

Kaçırılan Gemideki 3'ü Rizeli 15 Denizci Kurtarıldı

Nijerya açıklarında 23 Ocak'ta korsanlar tarafından kaçırılan aralarında 3 Rizeli gemicinin de bulunduğu 15 Türk denizci kurtarıldı. Denizcilerin durumunun iyi olduğu bildirildi

Boden Denizcilik Genel Müdürü Levent Karsan, 15 gemicinin kurtarıldığını ve Nijerya'da bulunduklarını söyledi.

Karsan, gemicilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve 1-2 gün içinde Türkiye'ye getirileceklerini sağ salim kurtarılmış olmalarından mutluluk duyduklarını söyledi.

Borealis Maritime ve Boden Denizcilik'ten yapılan açıklamada, mürettebatın tamamının güvende olduğu, aileleriyle temas halinde oldukları ve en kısa sürede Türkiye'ye dönecekleri belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu sıkıntılı süreçte, gösterdikleri güç, güven ve sabır için mürettebatımıza ve ailelerine tebriklerimizi ve teşekkürlerimizi sunmayı borç biliriz. Bu zorlu üç hafta boyunca verdikleri destek için Türk ve Nijerya hükümetlerine, tüm devlet kurumlarına ve görevlilerine, karada ve denizde görev yapan tüm Borealis topluluğuna ve bu sorunu çözmemize yardımcı olan herkese teşekkür ederiz. MOZART adlı gemimize yapılan ilk saldırıda hayatını kaybeden arkadaşımız ve meslektaşımızın ailesine tekrar sabır diler, gemilerini güvenli bir yere geri getirirken gösterdikleri cesaret ve disiplin için gemide kalan üç mürettebatımızı tekrar tebrik ve teşekkür ederiz."

Açıklamada, serbest bırakılan personelin aileleriyle güvenli bir şekilde bir araya gelmesinin ardından yeni bir açıklama yapılacağı kaydedildi.

Kaçırılan ve gemide olan mürettebatın isimlerini şöyle: