SİYASET
Giriş Tarihi : 09-02-2021 18:10   Güncelleme : 09-02-2021 18:10

'İttifaka giren partiler için seçim barajının yüzde 10'da kalması düşünülüyor'

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen yazar Abdulkadir Selvi, AK Parti ve MHP'nin yöneteceği ikinci reform çalışmasında ittifaka giren partiler için seçim barajının yüzde 10’da kalması ya da yüzde 12 olması üzerinde düşünüldüğünü söyledi.

'İttifaka giren partiler için seçim barajının yüzde 10'da kalması düşünülüyor'

AK Parti'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 'Bugünkü kritik toplantı' başlığıyla yayımlanan yazısında AK Parti ve MHP tarafından yönetilecek ikinci reform çalışmasını Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası üzerindeki değişikliklerin oluşturduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin mutabakatından sonra iki partinin kurmaylarının bir araya gelip ortak bir metin üzerinde çalışacaklarını belirten Selvi, son anketlerde de göze çarpan Cumhur İttifakı'nın (AK Parti-MHP) oylarındaki düşüş ve muhalefet oylarındaki yükselişe çözüm gibi duran şu bilgileri verdi:


"MHP’nin, dar bölgeye, bölge partilerine yaraması nedeniyle soğuk baktığı söyleniyor. AK Parti de o konuda ısrarlı değil. O nedenle daraltılmış bölge üzerinde durulabilir ya da nispi temsil sistemi devam eder.

'İTTİFAKTAKİ PARTİLER İÇİN BARAJ YÜZDE 10'DA KALACAK'

Seçim barajının yüzde 5 ya da 7’ye indirilmesi planlanıyor. İbre yüzde 7’ye daha yakın duruyor. İttifakla seçim barajı sıfırlanıyor. Ama yeni düzenlemede ittifaka giren partiler için seçim barajının yüzde 10’da kalması ya da yüzde 12 olması düşünülüyor."


Selvi, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası reform sürecinin yol haritasının netleşmiş olacağını söyledi.