RİZE
Giriş Tarihi : 01-04-2021 16:25   Güncelleme : 01-04-2021 16:25

İstanbul Sözleşmesinden Çekilme Kararını Kınayanları Kınıyoruz!

Yeniden Refah Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Hızır Can, İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararını kınayanları kınadıklarını söyledi.

İstanbul Sözleşmesinden Çekilme Kararını Kınayanları Kınıyoruz!

Yeniden Refah Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Hızır Can, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmasına yönelik aldığı kararın yerinde ve hayırlı bir adım olduğuna vurgu yaparak, “Dış güçlerin laboratuvarlarında üretilmiş bir zehir olarak bünyemize enjekte edilmek istenen İstanbul Sözleşmesi yanlışından vazgeçilmesini son derece olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Aile yapımızı ve yeni nesillerimizi tehdit eden bu sinsi sözleşmeden Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile vazgeçilmiş olmasını yerinde ve hayırlı bir adım olarak değerlendiriyoruz.“ dedi.

Büyük bir medeniyete sahip olan Türkiye’nin aile yapısını, kadınları korumak ve onları yüceltmek için batı icadı düzenlemelere ihtiyacı bulunmadığını kaydeden Merkez İlçe Başkanı Hızır Can, “Kadınlarımızın korunması, onlara hak ettiği değerin ve saygınlığın verilmesi gibi önemli bir başlık altında toplumsal çöküşü hedefleyen Batı icadı düzenlemelere ihtiyacımız yoktur.

Aile yapımızı, kadınlarımızı korumak ve onları yüceltmek için ihtiyaç duyulan tüm değerler, düzenlemeler ve prensipler büyük bir medeniyete sahip olan Aziz Milletimizin tarihinde, kültüründe ve yaşantısında mevcuttur.

Refah Partisi olarak bu sözleşmeden vazgeçmenin elzem olduğunu ve bu sözleşmenin ahlaki, manevi ve insani bakımdan yıkıcı sonuçları olacağını yıllardan beri en güçlü şekilde her platformda haykırdık. Diğer siyasi partilerin pek çoğu bu sözleşmeyi alenen desteklerken, bir kısmı da çekindiği için sessiz kalarak desteklemiştir. Biz ise bu konuda farkındalık oluşması, bu yanlıştan dönülmesi için büyük gayret gösterdik.” Diye konuştu.

Can, DEVA Partisi Rize İl Başkanvekili Aydın Taşer’in geçtiğimiz günlerde İstanbul Sözleşmesi hakkında açıklamada bulunurken DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın sözleriyle konuyu özetlerken yaptığı açıklamada sarfettiği “İstanbul Sözleşmesi, kadına şiddet meselesi öyle sıradan bir konu değil. Böylesine önemli bir konu, meseleyi daha köklü bir çözüme ulaştıracakken, meselenin daha köklü bir şekilde çözülmesi için yeni düzenlemeler gerekirken belki yeni uluslararası anlaşmalar gerekirken mevcudu yok etmek, mevcudu yürürlükten kaldırmak gerçekten büyük bir akıl tutulması. Biz bunu büyük bir esefle karşıladık.” yönündeki sözlerine de tepki göstererek, “Sözde Milli ve Muhafazakar partilerden biri olarak kendisini tanıtan Deva Partisi ve onun ilimizdeki temsilcisi olan Rize İl Başkanvekili Sayın Aydın Taşer ‘in bu garabe İstanbul Sözleşmesiyle ilgili kendisinin ve Genel Başkanlarının görüşü için basına verdiği demeçte, Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul sözleşmesinden çekilmesiyle ilgili vermiş olduğu kararı kınama yapması talihsiz açıklama olmuş ve akabinde bu sözleşmenin kaldırılmasını savunanlara da hakaretler savurarak garabe sözleşmeyi savunmasını hayret ve esefle karşılıyoruz.

Bu sebeple, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılma kararının alınmasında çok önemli payı olan başta Muhterem Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan beye, Yeniden Refah Partimizin tüm teşkilat mensuplarına, bu konuda bizler gibi emeği bulunan her kesimden insanımıza ve bu kararı imzalayan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.” Şeklinde konuştu.