GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-02-2021 17:04   Güncelleme : 12-02-2021 17:04

İstanbul depremi için tarih veren deprem uzmanından korkutan sözler!

İstanbul depremi için tarih veren Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl hiç gitmeyecek, sürekli büyük artçılar göreceğiz" diye konuştu.

İstanbul depremi için tarih veren deprem uzmanından korkutan sözler!

 İstanbul'da beklenen büyük depreme ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenen İstanbul Depreminin 2045'ten sonra yaşanacağını belirtirken, "Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl hiç gitmeyecek, sürekli büyük artçılar göreceğiz" dedi.

CNN Türk'te yer alan habere göre, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük İstanbul depreminin tarihi ve ne kadar süreceğini açıkladı.

"SÜREKLİ BÜYÜK ARTÇILAR GÖRECEĞİZ"
Depremin 2045 sonrası yaşanacağını söyleyen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Marmara'nın gergin olmadığını 1999 yılından beri söylüyorum. Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek, sürekli büyük artçılar göreceğiz, keza Tekirdağ'da da öyle" açıklamasında bulundu.

"2035'TEN SONRA ZİLLERİ ÇALMAK GEREKİYOR"
İşte Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklamasında şu ifadeleri kullandı;


"1999'da olan Gölcük Depremi'nde yaklaşık 132 atom bombası gücünde bir gerginlik boşaldı ve Marmara'nın gerginliğinin çoğunu boşalttı. Daha sonra Düzce depremi oldu. Dolayısıyla bu bölge rahatladı.22 yıldır deprem için erken diye söylüyorum ama bunun bir bilimsel kalkış noktası var. Uyarı yapmak gerekirse 2035'ten sonra zilleri çalmak gerekiyor. En riskli yıllar 2045'ten sonra başlar ancak algoritma şunu gösterdi ki; depremin gecikme olasılığı da var.Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek, sürekli büyük artçılar göreceğiz, keza Tekirdağ'da da öyle.