SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-06-2021 00:34   Güncelleme : 06-06-2021 00:34

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19'a karşı inek sütü kalkanı

Bilim insanları Kovid-19 hastalığının seyrini hafifletebilecek tedavi yollarını aramaya devam ediyor. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmada, inek sütünün çapraz bağışıklık sağlayarak insanları Kovid-19’a karşı koruyabileceği belirtildi. Aşılanan ineklerde oluşan antikorun süt aracılığı ile insanları da koruduğu iddia ediliyor. İşte araştırmanın detayları...

İnsanlar üzerinde denendi: Kovid-19'a karşı inek sütü kalkanı


 

İspanya’da yer alan Ulusal Cordaba Üniversitesi Hayvan Sağlığı Departmanı’ndan araştırmacılara göre inek sütü, enfeksiyonlara karşı son derece koruyucu olan biyolojik bileşenler içeriyor. Bu kapsamda üniversiteye bağlı AGR-149-Bulaşıcı Hastalıklar grubu, olası bir Kovid-19 kontrol kaynağı olarak inek sütüne odaklanan bir araştırma yapıyor. Çalışmanın sonuçları bir kısmı geçtiğimiz günlerde “Frontiers in Immunology” dergisinde yayınlandı.

Araştırmanın baş yazarlarından Mari Carmen Borge, "çapraz bağışıklık" nedeniyle sütün Kovid-19’a karşı korumasının mümkün olduğunu ve sağladığı korumanın halihazırda mevcut olduğunu açıkladı.

Borge, “Aşılanan hayvanın sığır koronavirüsüne karşı oluşturduğu bağışıklık hücrelerinin, Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2 gibi diğer koronavirüsleri de kontrol edebildiği gösterildi" ifadelerini kullandı.

   Projenin baş araştırmacısı Antonio Arenas ise inek sütünün etkinliğini açıklamak için büyükbaş hayvanları enfekte eden bovine koronavirus (BCoV) ve Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2 arasındaki benzerlikten bahsetti.

   Arenas, "Her iki corona virüste de benzer olan çok sayıda yüksek oranda korunmuş yapı bulunuyor. Aslında her ikisi de beta koronavirüs cinsine aittir. Dolayısıyla inek sütü SARS-CoV-2'ye karşı tam veya kısmi bloke edici etkiye sahip olabilir" dedi.

   Çalışmanın yazarlarının bildirdiğine göre, ineklerde oluşan antikorlar sütleri aracılığıyla halihazırda enfekte olmuş kişilerde yeni tip koronavirüsü nötralize edebilir. Aşılanmamış veya aşılanmış ancak bağışıklık geliştirmemiş kişilerde Kovid-19’un önlenmesine yardımcı olabilir.

   Tüm bu bilgilerin ışığında araştırmacılar, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve sistemin farklı bağışıklık yolları yoluyla enfeksiyonu kontrol etmesine yardımcı olacak yüksek düzeyde antikor içeren bir süt ürünü üretmeyi hedeflediklerini açıkladı.

   Sütü sağılan inek vb. büyükbaş hayvanların daha önce BCoV aşıları ile aşılandığını bildiren uzmanlar, bu nedenle onların yüksek düzeyde antikor ürettiğini ifade etti.

   Arenas, ayrıca sütün en etkili olduğu hayvanın doğumundan hemen sonrası olduğunu belirterek, "O zaman sütteki immünoglobulin seviyesi artar. Buna kolostrum denir, ancak belirli bir süresi vardır. Şimdi bilimsel zorluk, kolostrum süresini uzatabilmek ve ayrıca nihai üründe her zaman aynı seviyede antikorların nasıl sağlanacağını keşfetmek. Eylül ayından itibaren tek doz formatında bu ürünü piyasaya sürmeyi hedefliyoruz. Bunun için, her zaman yüksek antikorlara sahip bir dizi hayvanı korumak için çiftliklerdeki üreme döngülerini yeniden ayarlamamız gerekiyor" dedi.