ARTVİN
Giriş Tarihi : 21-02-2021 10:23   Güncelleme : 21-02-2021 10:23

İlk düğme Yanlış iliklenince, gömlek düzen tutmaz

DEVA Partisi Artvin İl başkanı Hilmi Yazıcı yazılı bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan’ ın “Yeni Ömerler arıyoruz” lafına “Ömerlerden kasıt sanırım Turist Ömer arıyorlar” dedi

İlk düğme Yanlış iliklenince, gömlek düzen tutmaz

DEVA Partisi Artvin İl başkanı Hilmi Yazıcı açıklamasında, “İlk önce Sayın RT. Erdoğan söylemiş ve Ak partili Numan Kurtulmuş tekrarlamış. 'Artık Ömerler ile yola devam edeceğiz.' Milletimizin ferasetini yabana atmayın tak diye yapıştırdı cevabı, "Ömerler'den kasıt Turist Ömer" diye. İlk düğme yanlış iliklenince, gömlek düzen tutmaz. DEVA, Demokrasiye vurgu yapan bir siyasal parti. Din, mezhep, tarikat değil. Babacan'da hatadan münezzeh değil.

Sayın Meral Akşener ile ortak basın toplantısında, Ali BABACAN isabetli şekilde şöyle demişti. "Türkiye'de şuan derin bir işsizlik sorunu var, yoksulluk var. İşsizlik intiharları yeniden gündemimize getirdi. Hayat pahalılığı herkesi yakıyor.  Hükümetin yapması gereken bunlara çözüm üretmek. Gündem değiştirme oyunlarına asla düşmememiz lazım" Gerçekten güzel bir karşılık verdi, Ak Parti'nin Yeniden Kuruluş Anayasası çıkışına. Ancak aradan iki hafta geçmeden bir başka canlı yayında sunucunun üç kez ısrar etmesi üzerine, Anayasanın ilk dört maddesi ile ilgili cümle kurmak zorunda kaldı” dedi.

 

DEVA Partisi Artvin il başkanı Hilmi Yazıcı açıklamasında, “Ülkemizde, ülkenin refahının artması için değil de kötü yönetimin üstünü örten bir tül gibi kullanılan yerli-milli söylemi var. Sayıları hızla azalsa da söylemin etkisinde kalan milyonlarca vatandaşımız var. İşte, milli birlik ve ülke bütünlüğünü konusunda hassasiyet gösteren bu vatandaşlarımızı ilk duyduğunda rahatsız edecek "cımbızla çekilmiş tek bir cümle" kurulmuş gibi algılanmıştır.

Ali BABACAN genç bir lider. Genç bir siyasetçi. İyi bir ekonomist daha bir çok şey ilave edilebilir. Ama Allah değil, peygamber değil, hatadan münezzeh değil. İlk duyulduğu anda üstelik şehitlerimiz nedeniyle hassasiyetin arttığı bir döneme denk gelmesi nedeniyle, yanlış anlaşılması mümkün olan tek bir cümle kurmuş olarak algılanmıştır. Ali BABACAN devletin en mahrem odası milli güvenlik kurulu toplantılarına iştirak etmiş bir devlet adamı. Ama genel başkan olarak siyasete henüz yeni ısınıyor. Hatadan münezzeh değil ama benim gibi durmadan hata yapma lüksüne de sahip değil. Ali bey, her şeye rağmen halen daha ülkemiz için umut olmayı korumaktadır. Hatayı kabullenmek ve hatadan geri dönmek ise bir erdemdir. Ali BABACAN daha sonra sözlerine açıklık getirmiştir.

"Bizim için Cumhuriyet’in temel ilkeleri vazgeçilmezdir. Daha sonra 28 Şubat sürecinde laiklik üzerinden yine uygulamadan kaynaklanan sıkıntılar oldu. Başörtüsü üzerinden yürütülen tartışmalar sonunda CHP'nin de sürece katkı vermesi ile nihayete erdi. Bu konuda da Anayasal bir düzenleme yapılmadı. Milletimiz yine uygulamadan kaynaklanan sorunları makulde uzlaşı sağlanarak çözdü. Bugün de Anayasanın ilk 4 maddesi anlamında uygulamadan kaynaklanan, iktidardaki siyasi koalisyondan kaynaklanan sıkıntılar var. Nedir o sıkıntı! Hukuk devleti ve Sosyal devlet vasfı, uygulamada sorunlar ile karşılaşmaktadır. Sorun o derece şiddetli hale gelmiştir ki hükümet bile hukuk reformu demeye başlamıştır. Ali bey, BABACAN, ilk dört maddenin uygulanmasında karşılaşılan sorunları dile getirmek istemiş ve buna dikkat çekmek istemiştir. Bu sorunlar, Hukuk devleti, Sosyal devlet, Özgürlükler...

Ali Bey'in konuya ilişkin röportajından bizim anladığımız budur. Erbakan, Özal, Mesut Yılmaz, Demirel, Ecevit, Erdoğan, Kılıçdaroğlu geçmişte ve bugün de siyasi gaflar yapmıştır. Ali BABACAN' ın ve DEVA PARTİ' sinin de bu süreçten güçlenerek çıkacağına inanıyoruz. Turist Ömer değilim ki genel başkan ne yaparsa doğrudur diyelim. Genel Başkanın her dediğini alkışlayarak, tevil edenler yüzünden ülkenin geldiği nokta ortada. Ali Bey'in dediği gibi "Yeni Bir Tek Adam Partisine İhtiyaç Yok.' Yanlış anlaşılmaya müsait, bağlamından koparılmaya uygun, bir cümle kurulmuştur. Parti yetkilileri de aynı gün gerekli açıklamayı ve düzeltmeyi yapmıştır. Ali Bey'in on gün önceki gündem saptırılıyor tespitine rağmen, canlı yayında verdiği cevabın altını dolduracak açıklama yapmadan sunucunun bir sonraki soruya geçilmesine izin vermesi hatalı olmuştur.  DEVA Partisi’nin sadece parlamenter sisteme geçiş ile sınırlı bir Anayasa değişikliği çalışması vardır. Anayasanın ilk 3 maddesini değiştirmek Anayasaya göre bir suçtur. Bu nedenle bir bardak suda fırtına koparma, burdan Ak Parti'ye ve ortaklarına ekmek çıkarma gayreti beyhude bir çabadır. Ali BABACAN' ın bu söylemi, "yanlış anlaşıldığı şekilde kullanması", böyle bir cümle kurması zaten mümkün değildir. Demokrasiyi adına almış bir partide görev yapmaya çalışıyoruz. Genel başkan veya genel merkez konuşur, herkes itaat eder veya biat eder diye bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Parti disiplini ve demokratik kültür ortamında, gerek parti içinde ve gerekse kamuoyuna fikirlerimizi aktararak demokrasinin gelişmesine katkıda sunmaya devam edeceğiz. Milletimizin hassasiyetini anlıyor, katılıyor ve kıymetli buluyoruz. Milletimiz, Artvinli hemşerilerimiz ve Artvin kamuoyu müsterih olsun” dedi.

Yazıcı açıklamasında, “DEVA Partisi Olarak, Milli ve manevi hiçbir kurucu değerle kavgamız yoktur. Cumhuriyetin hiç bir kazanımından vaz geçecek değiliz. Cumhuriyetin temel ilkelerinde bir değişiklik ne bugünün ne de yarının gündeminde yoktur. Tam aksine Ak parti ve MHP koalisyonu tarafından örselenen Cumhuriyeti, devleti, kurumları, demokrasiyi, ekonomiyi, refahı, hukuku, adaleti, özgürlükleri, toplumsal uzlaşma ve barışı yeniden tesis etmek için çıktığımız bir yoldur, DEVA Partisi. Ali BABACAN, ülkemizin en önemli değerlerinden biri ve milletimizin umududur” dedi