RİZE
Giriş Tarihi : 30-04-2021 13:03   Güncelleme : 30-04-2021 13:03

"İkizdere’ye her gün bir milletvekili bekliyoruz"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel direniş alanına gitti. Yöre halkı milletvekillerini direniş alanına davet etti.

 


Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından işletilmek istenen taş ocağına karşı yöre halkının direnişi devam ediyor. Tam kapanmayla birlikte iş makinelerinin çalışıp çalışmayacağı merak edilirken yöre halkı bugün de sabahın erken saatlerinde İkizdere’de çalışma alanında toplandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de direniş alanına gitti. Tanal ve Adıgüzel direnişteki kadınlarla türkü söyledi.

Türkünün sözleri şöyle:

Köye baraj yapturdun bir şey demeduk saa
Milletin bedduası elbet tutacak saa
Sattınız köyümüzü biz neree gideluk
Köyümüz yok olacak biz şimdi ne edelum
Suyumuz yok olacak biz şimdi ne içelum
Katliam yeru mudur İkizdere dağları
Cengiz İnşaat için hep katlettin bu dağlari

Evrensel’e konuşan Mahmut Tanal, Cevizli, Gürdere ve Ilıca’da köylülerin içme suyunu satın almaya başladığını söyledi. Köylülerin evlerinin musluklarından çamurlu su aktığını söylediklerini belirten Tanal, çamurlu suyu hayvanların da içmediğini, köylülerin hayvanları için de su satın aldıklarını belirtti.

"DEVLETİN KÖYLÜLERE MAAŞ BAĞLAMASI GEREKİRKEN..."
Devletin İkizdere’de direnen köylülere sahip çıkması gerektiğini belirten Tanal, “Çünkü devlet burayı korama altına almış. Koruma altına aldığı alanda ‘ÇED gerekli değildir’ kararı veriliyor. Bu insanlar devletin koruma altına aldıkları alanı koruyorlar. Devletin bu köylülere maaş bağlaması lazım, doğayı korudukları için. Ama devlet bunu yapmıyor, bu insanlara biber gazı sıkıyor.” Tanal şöyle devam etti: “Kronik hastalığı olan kadınlara biber gazı sıkılmış. Jandarmanın müdahalesini telefonlarıyla çekmeye çalışan köylülerin telefonlarına el konmuş. Bu büyük bir hukuksuzluktur. Çünkü deliller yok edilmek istenmiştir. Yöre halkı ‘Biz vatanımızı, toprağımızı koruyoruz, neden bize bu muameleyi yapıyorlar’ diyor.”

YABAN HAYVANLARI GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALIYOR
Bölgenin koruma altındaki sayılı vadiler arasında olduğunu belirten Tanal, “Bölgeye ait endemik türler var. Bunlar iş makinelerinin gürültüsü nedeniyle göç ediyorlar. Başka bir bölgeye gidince oradaki yaban hayvanlarıyla çatışma yaşıyorlar. Ve çoğu bu çatışma nedeniyle ölüyor. Yani, yapılmak istenen taş ocağı ile vadi her anlamda yok ediliyor” dedi. Bölgede ‘deli bal’ olarak bilinen şifalı bir bal üretildiğini belirten Tanal “Bu bal kestane ağaçlarından üretiliyor, ama bunlar hunharca sökülüyor” dedi. Derelerin balık kaynadığını belirten Tanal “Ordu milletvekilimiz Osman Adıgüzel, şimdi balık tutuyor” dedi.

"KÖYLÜLER İSTERSE 17 GÜNLÜK KAPANMA SÜRESİNCE
BURADA KALIRIM"
Bugün ve yarın İkizdere’de olacağını belirten Tanal “Yöre halkı bizi alkışlarla karşıladı. “Doğanın siyaseti yoktur”, “Taş ocağına hayır, turizme evet”, “Orman vatandır”, “Suyuma, arıma, balıma dokunma” şeklinde çok güzel sloganlar attılar.” Daha ne kadar İkizdere’de kalacağını sorduğumuz Tanal şöyle dedi: “Halkın milletvekili isem halkın arasında kalacağım. Ben sokağın milletvekiliyim. Halk da ‘kalın’ diyor, ‘misafirimiz olun’ diyor. Her köylüler de kabul ederse ben 17 günlük kapanma süresince burada kalırım. Benim babam çobandı. Köy yerinde yapılabilecek her türlü işten anlarım.”

O halde hem direnişe destek olur hem de köy işlerini yaparım diyorsunuz öyle mi sorumuza, gülerek tabi ki diyor.

MİLLETVEKİLLERİNİ İKİZDERE’YE BEKLİYORUZ
CHP’Li ve HDP’li milletvekillerinin İkizdere direnişine verdiği desteği değerlendiren Avukat Yakup Okumuşoğlu ise “Direniş alanına milletvekillerinin gelmesi her açıdan iyi oluyor. Jandarma müdahale etmeye çekiniyor, iş makinaları keza aynı. Kolay kolay çalışmıyor. Bu açılardan milletvekillerinin direniş alanında olması çok iyi. Her gün bir milletvekili direniş alanında olursa çok iyi olur. Sadece CHP’li vekiller değil tabi ki. Bütün milletvekillerini dayanışmaya çağırıyoruz, İkizdere’ye bekliyoruz” dedi.