RİZE
Giriş Tarihi : 01-05-2021 11:23   Güncelleme : 01-05-2021 11:44

İkizdere’de ağaçta sürdürülen direnişe balta vuruldu

Rize İkizdere’de İşkencedere Vadisi’ni doğa talanından korumak için kendilerini ağaçlara zincirleyen direnişçi kadınlar ağaçlardan zorla indirilmeye çalışıldı. Köylüler zorla alandan çıkarıldı. Gözaltılar var.

İkizdere’de ağaçta sürdürülen direnişe balta vuruldu


 

İş makinelerinin çalışması için jandarma alandaki direnişçileri zorla vadiden çıkardı. Gözaltılar var. İDEF İkizdere Dernekler Federasyonu gözaltı sayısının 5'ten fazla olduğunu duyurdu.

Ağaçta direnen köylülerden Funda Baş, “Lütfen herkes sesimizi duysun bize destek olsun” çağrısında bulundu. 

Rize İkizdere’de AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taş ocağına karşı direnen köylüler jandarma müdahalesi ile karşılaştı. Sabah jandarmadan önce erken saatlerde vadide iş makinelerinin önünde bir araya gelen köylüler, iş makinesinin çalışma yapacağı yönde bulunan ağaçlara çıkarak kendilerini zincirledi. Ağaçlara kendini zincirleyenlerin çoğu kadın direnişçilerden olurken, Kemal Baş isimli yurttaşın gözaltına alındığı kaydedildi.

Ağaçtaki köylülerden Funda Baş, “Ağaca kendimizi zincirledik. Aşağıda olanları gözaltına almaya başladılar. İş makineleri çalışmaya başladı ama biz onların önünde duruyoruz. O yüzden bizi buradan indirmeden ilerleyemeyecek. Lütfen herkes sesimizi duysun bize destek olsun” diyerek çağrıda bulundu.


Direnişçilerden Asuman Fazlıoğlu da alanda bulunan diğer köylülerin vadiden zorla çıkarıldığını, kendilerini ağaçlara zincirleyen kadınların ağaçlardan zorla indirilmeye çalışıldığı, fenalaşan köylüler için alana ambulansların geldiği söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da alana gelerek direnişilere destek verdi.