SİYASET
Giriş Tarihi : 21-02-2021 11:02   Güncelleme : 21-02-2021 11:02

İbrahim Turhan'dan Albayrak'a cevap: Hesap verildi mi?

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi İbrahim Turhan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın CHP'ye tazminat davası açacağını belirttiği açıklaması sonrası sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Açıklamadaki "Her işlem şeffaf yapıldı" sözüne cevap veren Turhan işlemlerin şeffaflıktan uzak olduğunu belirterek "Paranın sahibi olan halka hesap verildi mi?" dedi.

İbrahim Turhan'dan Albayrak'a cevap: Hesap verildi mi?

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi İbrahim Turhan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dava vesilesiyle yaptığı açıklama üzerine sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Yapılan açıklamanın sorun çözmediğini belirten Turhan, yapılan işlemlerin sorumluluk gerektirdiğini belirtti. 

Turhan'ın açıklamaları şöyle:

"Bir daha, tane tane anlatalım...Kimsenin “rezervler yok oldu” dediği yok. 'Rezerv yakmak' ya da 'buharlaştırmak' piyasada çok kullanılan ifadelerdir. Anlamı da 'gereksiz yere harcamak'tır. Kuru baskılamak için rezerv harcanır ama kur 5’ten 8,50’ye çıkarsa “buharlaşmış” olur.


Merkez Bankası rezerv satmaz mı? Satar elbette. Geçmişte de sattı. Dalgalı kur rejiminde iki amaçla rezerv satılır:

*Piyasadaki aşırı oynaklığı azaltmak
*Döviz likiditesi olağanüstü nedenle (Küresel Kriz gibi) tamamen kurumuşsa sisteme ödemeleri için gerek duyduğu dövizi sağlamak

"DÖVİZ SATIMININ KOŞULLARI ŞEFFAF OLUR"

Birinci durumda doğrudan müdahale, ikinci durumda ihale yöntemi ya da döviz deposu (bankalara döviz mevduatı) tercih edilir. Ama her ikisinde de işlem piyasaya ve kamuoyuna duyurulur. Miktarı, koşulları şeffaf olur. Herkese eşit davranılır. Gözetilen makro finansal istikrardır.


Dalgalı kur rejiminde kurun düzeyine müdahale edilmez. Sermaye hareketi serbestken yerli paranın değer kaybetmesini önlemek isterseniz faizi siz belirleyemezsiniz. Faizi belirliyorsanız, o zaman kurun düzeyine müdahale edemezsiniz. Giriş düzeyinde temel iktisat bilgisidir bu.

"PARANIN SAHİBİ OLAN HALKA HESAP VERİLDİ Mİ?"

Merkez Bankası 2019 Mart-2020 Kasım arasında döviz sattığı duyurusunda bulundu mu? Döviz müdahalesi, ihale, döviz deposu açıklaması yaptı mı? Ne kadar dövizi hangi yollarla, hangi koşullarla, kaça, kimlere sattığını kamuoyu biliyor mu? Paranın sahibi olan halka hesap verildi mi?


Merkez Bankasının dolaylı yoldan rezerv sattığı ortaya çıkarılınca, 2019 Nisan Enflasyon Raporu tanıtım toplantısından itibaren her toplantıda bu soru o dönemin Başkanına soruldu. Hiç cevap duyan oldu mu? Satılan tutar 130 milyar dolara yakın. Bu ölçüde bir işlemin gerekçesi ne?

"BU KADAR REZERV NEDEN 'YAKILDI'?"

Sistemde döviz likiditesi sorunu olduğu iddia edilemez. Satılan döviz bankaların getirdiği mevduat ya da swaplar. Ayrıca sert kambiyo kontrolü de uygulanmıyor. Merkez Bankasının ya da Hükümetin, kurun düzeyine ilişkin bir taahhütleri de yok. Bu kadar rezerv neden ‘yakıldı’?