RİZE
Giriş Tarihi : 09-02-2021 15:42   Güncelleme : 10-02-2021 10:13

Hemşin'de Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Rize’nin Hemşin ilçesinde 2019 yılı Şubat ayında ihalesi yapılan “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Hemşin'de Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Rize Valisi Kemal Çeber, Hemşin ilçesinde devam etmekte olan “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” hakkında yaptığı değerlendirmede; ”Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde afetlere karşı riskli, yapı ömrünü tamamlamış konut stokunu ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri’ ile sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevreye dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda ‘yerinde dönüşüm’ prensibi ile İl Merkezimiz ve İlçelerimizde büyük bir dönüşüm içerisindeyiz. Bu dönüşümler yapılırken Rize’mizin dokusuna uygun olarak yakalanan estetik ile de şehrin turizm potansiyeline önemli bir katkı sağlamayı planlamaktayız.“ ifadelerini kullandı.

Valilikten yapılan açıklamada ise proje alanında hali hazırda bulunan 65 binanın 47’sinin yıkıldığı kalan 15 binanın ise kamulaştırma süreçlerinin devam ettiği ifade edilerek, “Gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca kaymakamlık konutu, kreş, 24 dükkân, altyapı ve çevre düzenleme işi de yer almaktadır. Proje kapsamındaki 106 konutun 8’i 1+1, 74’ü 2+1, 24’ü 3+1 planında inşa edilmekte olup %65 tamamlanmıştır. Toplamda inşa edilecek olan 12 bloğun 8’inin kaba ve ince imalatları bitmiştir. Proje kapsamında yer alan 24 dükkanın ise 8 tanesi bitmiş olup 16 tanesinin inşaat imalatları devam etmektedir.” denildi.