RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 14-06-2021 00:00   Güncelleme : 15-06-2021 00:04

Hem Borç Ödedik Hem de Vatandaşa Hizmet Ettik

www.haberetanik.com haber sitesinin oluşturduğu röportaj masasının bu haftaki konuğu Çayeli belediye Başkanı İsmail Hakki Çiftçi oldu. Son yerel seçimlerde Rize’ nin büyük ilçelerinden Çayeli Belediyesini iktidar partisinden alan Çiftçi, seçimlerden önce ne söz verdiyse yapmaya çalıştığını söyledi

Hem Borç Ödedik Hem de Vatandaşa Hizmet Ettik

 

 

*Sayın Başkan görevde 2 yılınızı geçirdiniz. Göreve geldiğinizde ilk olarak ne yaptınız?

-İSMAİL HAKKİÇİFTÇİ: “Göreve geldiğimizden bu gün belediyemizin ekonomik yapısını düzenlemek için kolları sıvadık. Personel ve mali yapımızı düzenledik. Borçlarımız vardı ama yürütülebilir bir belediye için çalışmalar yaptık. Rutin işlerin dışında da çalışmalar yaptık. Rutin çalışmaları pandemi süreci olmasına rağmen eskisinden daha iyi yaptık. Belediye hizmetlerini daha ucuza ve daha kaliteli şekilde eskisinden daha iyi yaptık. Yıllarca var olan problemlere neşter vurduk. Sanayi sitesi alanı, yeni dolgu alanı ve otopark alanı gibi yaptık. Merkezi hükümet araç ve proje aldık. Belediyemizin daha önce kullanmadığı DOKA ve DOKAP’ tan 5 milyon lira hibe aldık. Önümüzdeki süreçte projelerimizi hayata geçireceğiz. İlçemizde gelecek süreçte dolgu sahası içerisinde sosyal proje ve seyir terası projelerimiz var. Önümüzdeki iki yıl bu projeleri hayata geçireceğiz. Pandemi nedeniyle belki bir yıl daha sarkabilir ama bitirmeye çalışacağız. Var olan hizmetlerin daha iyi olması için kanalizasyon ve su konusunda ciddi çalışmalarımız var. Üst mahallelere ciddi duvarlar yaparak heyelanlara karşı mahallelerimizi koruyoruz” .

*Sayın başkan geldiğinizde belediyenin borcu var mıydı? Şuan belediyenin ekonomik yapısı ne durumdadır?

-İSMAİL HAKKİÇİFTÇİ: Biz geldiğimiz zaman belediyemizin borcu 26 milyondu. Şimdi 14 milyon borcumuz var zaman içerisinde borcumuzu bitirmeye çalışacağız. Borcu bitirirken de hizmetlerimize devam edeceğiz. Böyle bir belediye yapısı oluşturduk. Bizde borç aldık. Pandemi döneminde belediyemize İl bank tarafından alacağımız paranın yarısı gönderildi. Bu nedenle meclisten 2 milyon borçlanma yetkisi aldık ama bu rakamı borçlanmadık”.

*MHP’li belediyesiniz. İktidardan üvey evlat muamelesi görüyor musunuz?

İSMAİL HAKKİÇİFTÇİ: “Belediye olarak Merkezi hükümetle, iktidar partisi il yönetimiyle bir sıkıntı yaşamıyoruz. Belediye meclisinde çoğunluk AKP’ de olduğu için hizmet anlamında meclisten yetki almakta zorlanıyoruz. Bunun sebebi de sanırım Çayeli’nde belediye başkanlığını kaybetme hırsından kaynaklanıyor. İktidar partisinin 2 milletvekili h2 yılda henüz belediyemize teşrif etmediler. Sadece Çayeli’ li olan Hayatı Yazıcı Bey belediyemizi ziyarete geldi”

*Geçtiğimiz yıllarda Çayeli ilçesinde bir afet yaşandı. Yaşanan bu afetten sonra bir çalışmanız oldu mu?

-İSMAİL HAKKİÇİFTÇİ: “ Afetten sonra DSİ bir çalışma yaptı. Çayeli içinden geçen heyelanda ilçeye en büyük zarar veren dere de bir ıslah çalışması yapıldı. Yine bu dere üzerinde de yeni 2 köprü yapılacak. Bu köprülerin fore kazıkları birkaç gün içinde çakılacak. 350 günde bu hizmet tamamlanacak”

*Sayın başkan başka neler yapmayı planlıyorsunuz?

 -İSMAİL HAKKİÇİFTÇİ: “Mevcut belediyelerin imkânlarıyla yapabileceğimiz tek şey rutin çalışmalar. Biz rutin çalışmaları en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Çayeli’nin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bunun için iç ve diş kaynakları çalıştırarak bir finansman oluşturmamız gerekiyor. Biz iç kaynaklardan bir proje çıkartamayacağımızın farkındayız. Bu konuda bir proje ofisi oluşturduk.  Belediyemizin modern bir itfaiyesi yok. İtfaiyemizin dört kata kadar çıkan bir merdiveni var. Oysa ilçe merkezinde 10 katlı 12 katlı binalar var. Zaman zaman Ardeşen belediyesinden bazen Rize Belediyesinden faydalanıyoruz. Modern bir itfaiye teşkilatı kurma düşüncem var. Bu konuda il bankın öncülüğünde dünya bankasından kredi talep ettik. Onaylanmış 1 milyon avro kredimiz var. Süreç devam ediyor. İtfaiyenin yanında iş makinesi ve itfaiye malzemesi de bu parayla alacağız” dedi.

 

AdminAdmin