RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 00:00   Güncelleme : 13-04-2021 20:25

Güneysu Hep mağdur Edildi

www.haberetanik sitesinin oluşturduğu Röportaj masasının bu haftaki konuğu CHP Güneysu ilçe başkanı Mustafa Kanbur oldu. Başkan Mustafa Kanbur, Güneysu’ da yaşanan TOKİ, HES, Millet bahçesi konularında sorularımıza dobraca cevap verdi

Güneysu Hep mağdur Edildi

*Ulucami mahallesi sınırları içerisinde Millet bahçesi yapılacak. Bu konuda vatandaşların mağdur edildi mi?

Mustafa KANBUR: “Ulucami Mahallesi sınırları içerisinde iki yol arasında bulunan alana Millet Bahçesi yapımına ilçe halkına sormadan başlandı. Bu alan içerisinde 3 apartman, bir özel sektör çay fabrikası, bir petrol istasyonu, bir balık çiftliği ve restoran, bir oto lastikçi birde kafeterya vardı. Bu esnafların hiç birine sormadan böyle bir projeye başlandı. İnsanların rızası alınmadan bu mülklere değer biçilip paraları o kişiler adına bankalara yatırıldı. Bu durumdan buradaki mülkü olanların hepsi şikâyetçi. Kimi mahkemeye başvurdu kimisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan’ ın Güneysu’ ya son gelişinde şikâyetlerini Cumhurbaşkanına iletti. Sorunlar halen çözümlenmedi. Özel sektör çay fabrikasına ve petrol istasyonuna hala yer bulunamadı. Apartman sahiplerine yeni yer yapılıyor. Diğer işletmelere de yer gösteriliyor. Millet bahçesi sınırları içerisinde olan yıkama yağlama işyeri sahibine Ulucami Çaykur Çay Fabrikasının önünde iki yol arasında imarı mümkün olmayan yere geçici imar verilerek işyeri yaptırılıyor. Bu konuda Ulucami Mahallesi halkı kanunsuzluğu yasal haklarını kullanmak için yargıya başvurdu. O işyeri sahibini de usulsüzlüklere alet edip masraf ettirdiler”

*Güneysu’da dere ıslah çalışmaları yapıldı. BU ıslah çalışmalarında sıkıntılar yaşandı mı?

Mustafa KANBUR: “Güneysu deresinin ıslah çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalar vatandaşların arazısını koruma konusunda faydalı olmuş olabilir. Ancak vatandaşı dereden uzaklaştırdılar. Duvarlar bazı yerde 10 metre, bazı yerde 20 metre yüksekliktedir. Ancak her hangi bir vatandaş trafik kazası geçirip dereye uçsa veya duvar üzerinden yürüyen vatandaş yanlışlıkla dereye düşse dereden çıkması mümkün değildir. En azından duvarlar yapılırken 100 metrede bir merdiven yapılmalıydı”

*Güneysu’ da TOKİ tarafından kentsel dönüşüm çerçevesinde yapılan binalar hakkında şikâyetler var mı?

Mustafa KANBUR: “Güneysu’daki kentsel dönüşüm TOKİ üzerinden yapıldı. TOKİ tarafından yapılan binalar ilçeyi modern bir şehir görüntüsüne büründürdü. Ancak vatandaşlardan daire başın alınan paralar çok yüksek. Buna rağmen dairesine giren vatandaş daire içinde 10 bin lira ile 40 bin lira arasında ekstra masraf yapıyor. Bu durum vatandaşların tepkisine neden oldu”.

*Gürgen deresi üzerinde yapılan HES’ lere tepkiler oldu. Eylemler yapıldı ama mahkeme aksi bir karar verdi. Bu konuya vatandaşlar nasıl bakıyor?

Mustafa KANBUR: “Gürgen deresine yol yapıyoruz diye HES şirketleri dereye girdiler. Günler ilerledikçe yapılanın yol değil HES olduğu ortaya çıkınca, Gürgen köyü sakinleri derelerini kaybetmemek için yasal yollara baş vurdular.. Bu haklı davalarında onları tebrik ediyorum. Bize ihtiyaç duyduklarında her zaman desteğimizi verdik. Hiçbir siyaset gütmeden hep Gürgen Köylülerinin yanında olduk. Sermayenin vatandaşı ezemeyeceğini anlatmaya çalıştık. Gürgen Köylüleri haklı davalarında mahkeme aleyhlerinde karar verdi. Sadece HES mağduru olan köylüler, doğaseverler CHP iktidarında haklı davalarında haklarını alacaklar”

*Gübreye aşırı şekilde zam yapıldı. Bu konuda neler söylersiniz?

Mustafa KANBUR: “Çay üreticisi sahipsiz bırakıldı. Maliyetler taban fiyatın önüne geçti. Birde kota ve kontenjan eklenince müstahsil özel sektöre çay satmak zorunda bırakıldı. Özel sektör nerdeyse devletin açıkladığı taban fiyatın yarısına müstahsilden çay alıyor. Bu da yetmezmiş gibi gübre fiyatlarında insanımızı yoracak şekilde zam yapıldı. Sanki üreticiye çaya gübre vermeyin deniyor. Eğer üretici bu gübre fiyatı ve maliyet yüksekliğinden geçim kaynağı olan çayın yapmama noktasına geldi. İl başkanlığımızın açıklamış olduğu dekara 75 lira destekleme üreticiyi bir nebze rahatlatmış olur”.

*Pandemi döneminde memleketimize gelecek çay üreticileri konusunda neler söylersiniz?

Mustafa KANBUR: “Pandemi döneminde hemşerilerimiz memleketlerine gelecek. Hemşerilerimiz birkaç gün içinde gelmeye başlamalıdır ki 1. Sürgün çayı karantinada geçirmesin. Gelen hemşerilerimi Rize’nin girişinde kayıt altına alınmalı en az 10 günlük karantinaya gönderilmelidir. Hemşerilerimizin karantina süreci iyi takıp edilmelidir. Eğer bu yapılmazsa Rize’ de hemen her vatandaşımızı tehlikeye atmış oluruz. Gelen gurbetçilerimizle bu bölgede yaşayanlar kendi sağlıkları için en az bir hafta yakın temas kurmamalıdır, ziyaretlerine gitmemelidir. Bunlar yapılırsa süreci en az hasarla atlatmış oluruz”