RİZE
Giriş Tarihi : 13-11-2020 08:53   Güncelleme : 13-11-2020 13:47

Fındıklı Ziraat odasından Örnek Proje

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Ziraat odası başkanlığı uygulamaya koyduğu projelerle vatandaşın beğenisini kazandı. Bu güne kadar birçok proje ile vatandaşa hizmet eden Fındıklı Ziraat Odası ata tohumlarını toprakla buluşturuyor kampanyası ile yüzün üzerinde farklı tohumla binlerce fide üretip vatandaşın hizmetine sunuyor.

Fındıklı Ziraat odasından Örnek Proje

 

 

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy,  yürütülen 2 yıllık çalışma ile yüzün üzerinde farklı tohumdan fideler ürettiklerini, bu fideleri vatandaşa verdiklerini kaydetti. Başkan Özsoy, “Odamıza ait meci tarım parkında kurulan seralarda bu tohumları toprakla buluşturduk. Meci Tarım Parkı'nda yürütülen çalışmalarla, ata tohumlarından 100 bin fide üretildi. Ürettiğimiz fideleri üreticilerimize ücretsiz dağıtıyoruz. Bu proje ile ata tohumlarını gelecek nesillerle tanıştırmayı hedefliyoruz” dedi

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, “Meci tarım parkında şu ana kadar yüz bin fide üretildi. Hedefimiz 200 bin fide üretmektir. Üretimin tamamen hibrit tohumlarla yapılıyor olması, sebzelerde eski tat ve lezzetin olmaması bizi ata tohumu arayışına sürükledi. Artık kaybolmak üzere olan ata tohumlarına ulaşmak için 2018 yılında harekete geçtik. Bütün oda başkanlarımıza çağrı yaptık. Onların da desteğiyle sıfırdan başladık. İlk yıl 30 çeşit tohum topladık. Kendi bahçemizde ektik, çoğalttık. 2019 yılında 70, 2020 yılında ise 100 çeşit ata tohumu toplamayı başardık. 2020 yılında bu tohumlardan 100 bin fide ürettik. Ata tohumları ile üretilen bu fideleri üreticimize dağıttık. Bol lezzetli, kokulu, domates, salatalık, biberlerle çiftçimizi, toprağımızı buluşturduk. Tohum takas şartı ile üreticimize fidanları verdik. Ürettikleri sebzelerin tohumlarını istedik. Bu tohumlarla beraber yeni tohumlarda geliyor, bu yıl yüzde 50 daha çeşidimizin artacağını düşünüyorum" dedi.