SİYASET
Giriş Tarihi : 29-04-2021 12:02   Güncelleme : 29-04-2021 12:02

"Esnafa verilecek destek ekonomiyi canlandırır"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i parti genel merkezinde kabul etti.

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i kabul etti. Karamollaoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, görüşme sonrasında kameralar karşısına geçerek, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“BU TİP GÖRÜŞMELER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ziyareti için teşekkürlerini ileten Karamollaoğlu, “Sayın Akşener, bugün yeni binamız için hayırlı olsun temennilerini sunmak için partimizi ziyaret etti. İnşallah önümüzdeki aylarda bu görüşmelerimiz devam edecek. Hem ülke meselelerini hem de kendi politikalarımızı daha teferruatlı konuşmaya fırsat bulacağız. Biz siyasi partiler olarak zaman zaman bir araya geleceğiz. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde de bu tip görüşmelere gerek var diye düşünüyorum” dedi.


 
“EPEY VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU”
Saadet Partisi’ne yapılan ziyaretin asıl sebebinin yeni genel merkez binasının hayırlara vesile olması dileği ile gerçekleştiğini ifade eden Akşener, “İYİ Parti olarak Saadet Partisi’ne yeni binalarının hayırlı olması hem de Sayın Temel Bey’le Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar konusunda istişare yapmak için ziyarette bulunduk. Epey uzun süren ve oldukça verimli bir toplantı oldu. Misafirperverliklerinden dolayı Saadet Partisi’ne teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ÜCRETSİZ OLARAK VATANDAŞINI AŞILAMASI GEREKİR”
Bir basın mensubunun Türkiye’de aşıların para ile satılması konusunun gündeme geldiğini hatırlatarak yönelttiği soruya Akşener, “Aşı konusu, bitmeyen bir senfoniye döndü. Bahsettiğiniz iddialar kabul edilemez. Türkiye, vatandaşını ücretsiz aşılamalı” ifadelerini kullandı.

Aynı soruya Karamollaoğlu ise iktidarın pandemi ile mücadelesinde daha emin adımlar atması gerektiğini ifade ederek, “Hakikaten çok daha emin adımlar atılmalı idi. Pandemi dolayısıyla hükümeti zorlamak istemeyiz. Ama ihmalkârlık var” dedi.


 
“ESNAFA, VATANDAŞA DESTEK İÇİN KAFA YORULMALI”
Eski bakanlara yönelik linç girişimi sorusuna cevap veren Akşener, “Bugün grup toplantısında da söyledim, Sayın Erdoğan damadına, eski bakanlarına, yakınlarına, müteahhitlerine gösterdiği sahiplenmeyi milletimize de gösterse doktorlarımıza, hemşirelerimize, sağlık çalışanlarımıza, atanamayan öğretmenlere ve şu anda kapanma doğru bir karar ama esnaf ne olacak? Dolayısıyla onlara biraz kafa yorsa ve bizlerin gerek Saadet Partisi’nin gerek diğer partilerin önerilerini uygulamasa çok daha iyi bir iş yapmış olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“YAPILAN SADECE ‘CAMBAZA BAK’ TARTIŞMASI”
Alkol satışının yasaklanması ile ilgili soruya cevap veren Akşener, bu tür tartışmaların cambaza bak tartışmalar olduğunu vurgulayarak, “Çok usturuplu bir şekilde gelen yasak bunu vay niye yasakladınız denmesi başka bir mesele, denilmemesi esnaf için başka bir mesele. Kapanma ile birlikte esnafa stopaj sıfırlayacakları mı, vergileri uzatacaklar mı, çalışanlara başına ödeme, faizsiz kredi verilecek mi, bu taleplerin konuşulması gerekirken alkol konusunun konuşulması tam bir cambaza bak meselesidir. Zaten tüm esnaf iflasın eşiğinde. Temel Bey ile Refah-Yol hükümetinin yaptığı çalışmaları konuştuk. Erbakan Hoca’nın gelir gelmez yüzde 50 zam yaptığını ve toplamda yüzde 100 üzerinde zam yaptığını söylemişti. Şimdi ise nereden nereye, bugün 100 TL’lik zam alkışlar ile anlatılıyor” diye konuştu.

“DESTEK İLE KASA BOŞALMAZ, AKSİNE EKONOMİ CANLANIR”
Gündem değiştirme çabasının olduğunun altını çizen Karamollaoğlu, “Burada dikkatler başka tarafa çekilerek, başka bir hava oluşturuluyor. Esnaf, üretici ile tüketici arasında en önemli sektör. Hizmet sektörü ile hiç ilgilenilmedi. Esnafın yaşadığı problemlerin nasıl çözüleceğine dair hiçbir bilgi yok. Esnaf sadece esnaf değil, çalışanları var. Bu noktanın telafi edilmesi gerek. Tedbirlerin açıklanacağını düşünüyorum. Aslında tüketicinin, cebine konulan para ekonomiyi etkiler, hayat verir. Verilmez ise bütün kesimler zarar görür. Can suyudur. Verilirse bu geri gelmez Hazine çöker sanıyorlar. Tam tersi, ekonomiyi canlandırır” şeklinde ifade etti.


 
“SİYASETTE BU TÜR DAVETLER UYGUN VE NORMAL”
Millî Görüş Vakfı Genel Başkanı ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asitürk’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi yönünde yöneltilen soruya Karamollaoğlu, “Oğuzhan Bey Cumhurbaşkanı’nın davetine gitmeden önce beni arayıp bilgi vermişti. Zaten kendisi Edirne’de, bizim bir görüşmemiz olmadı. Ama ben bu tip münasebetler gayet normal münasebetler. Böyle bir daveti garipsemedim. Bu konuda ittifaklar gibi konuların gündeme getirilmesinin isabetli olmadığı kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.